Anul XX Nr. 6720
16.4° Constanța Duminică, 5 Mai 2024 Anul XX Nr. 6720

Constanța, victorie dramatică pe terenul Stelei, 25-24

Replica API 14 februarie 2019 | 00:00 423

Ionuț Iancu a apărat o aruncare de la 7 metri în ultimele secunde și HC Dobrogea a învins cu 25-24.

HC Dobrogea Sud Constanța a învins Steaua la Chiajna, într-un meci din etapa a 18-a a Ligii Zimbrilor.

"Rechinii" au avut un început de meci excelent și au condus în permanență pe tabelă. S-au desprins chiar la 7 lungimi distanță, 11-4 (minutul 23).

Au luat meciul ușor însă și le-au dat posibilitatea gazdelor să revină. După 12-14 la pauză, Steaua a egalat în partea a doua la 19 și apoi la 22. Constanța s-a desprins din nou la 25-23, dar Krsto Milosevici a reaprins speranțele "roș-albaștrilor"cu golul său.

Antrenorul Zvonko Sundovski le-a cerut elevilor săi, la time-out, să nu primească vreo eliminare de două minute. Numai că Zoran Nikolici a oprit contraatacul Stelei în ultimele secunde, a văzut cartonașul roșu, pe cel albastru și Steaua a avut posibilitatea să egaleze din 7 metri. Dar Nemanja Grbovici a fost "ghicit" de Ionuț Iancu. Goalkeeperul constănțean a avut o dublă paradă, mingea sărind din aruncarea de la 7 metri la Ionuț Georgescu, extrema Stelei.

sursa: gsp.ro