11.7° Constanța Dum., 28 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6713
11.7° Constanța Duminică, 28 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6713

Craiova - AEK Atena 0-2. „Leuții” n-au fost suficienți! Grecii au luat o opțiune majoră de calificare

Replica API 9 august 2019 | 00:00 341

Craiova a pierdut prima manșă cu AEK Atena din turul III preliminar al Europa League, scor 0-2 (Mantalos '61, Livaja '85).

Returul AEK Atena - Craiova va avea loc joia viitoare, la Atena, fără spectatori.

Dacă trec de greci, oltenii se vor duela cu învingătoarea meciului Sparta Praga / Trabzonspor. Primul meci se va juca în România.

Încurajați de peste 3.000 de copii gălăgioși, oltenii au început cu mult tupeu partida. Presingul din primul sfert de oră i-a pus de multe ori în dificultate pe greci, fără a crea însă mari oportunități de gol.

Lucrurile au stat diferit după reluare. Introdus în minutul 39 în locul accidentatului Klonaridis, croatul Marko Livaja a decis înfruntarea. Prima dată a ieșit la rampă în minutul 60, când a centrat ideal pentru Mantalos, a cărui lovitură de cap cu multă boltă l-a învins pe Pigliacelli.

Atacantul croat a închis tabela în minutul 85, pe contraatac, cu un șut puternic la colțul lung. Finalul a fost unul nervos,cu o singură ocazie importantă pentru elevii lui Papură, semnată de Carlos Fortes în ultimul minut.