16.1° Constanța Dum., 5 Mai 2024
Anul XX Nr. 6720
16.1° Constanța Duminică, 5 Mai 2024 Anul XX Nr. 6720

Cristiano Ronaldo a marcat două goluri în primul său meci după revenirea la Manchester United

Replica API 13 septembrie 2021 | 00:41 1230

Portughezul Cristiano Ronaldo a reuşit o dublă pentru Manchester United la revenirea sa pe Old Trafford, sâmbătă, în partida câştigată pe teren propriu de echipa sa, cu scorul de 4-1, în faţa formaţiei Newcastle United, în cadrul etapei a patra a campionatului de fotbal al Angliei.

Primit ca un erou de fanii lui Manchester United, starul lusitan a deschis scorul în finalul primei reprize, profitând de o respingere greşită a goalkeeper-ului oaspeţilor, Freddie Woodman, după un şut la poartă al lui Maason Greenwood (45+2).

Newcastle a restabilit egalitatea după pauză, prin Javier Manquillo (56), însă Cristiano Ronaldo şi-a adus din nou echipa în avantaj, în minutul 62, la capătul unei acţiuni ofensive iniţiate de fundaşul Luke Shaw.

Manchester United şi-a mărit avantajul în finalul jocului, graţie reuşitelor lui Bruno Fernandes (80) şi Jesse Lingard (90+2).

În urma acestui succes, elevii antrenorului Ole Gunnar Solskjaer au preluat conducerea în clasament, cu zece puncte, unul în plus faţă de campioana en titre, Manchester City, care s-a impus la limită, cu 1-0, pe terenul lui Leicester City, prin golul lui Bernardo Silva (62), într-un alt meci disputat sâmbătă.

Cristiano Ronaldo (36 ani), cvintuplu câştigător al Balonului de Aur, s-a despărţit în această vară de formaţia italiană Juventus Torino şi a semnat un contact pe doi ani cu Manchester United, echipă la care a mai evoluat între 2003 şi 2009, perioadă în care a înscris 118 goluri în 292 de meciuri.

Leicester City - Manchester City 0-1

Sâmbătă seara se dispută partida Chelsea Londra - Aston Vila, în timp ce duminică este programată întâlnirea Leeds United - FC Liverpool.

Ultimul meci al etapei a patra din Premier League, Everton - Burnley, va avea loc luni seara, scrie agerpres.ro.