11.6° Constanța Lun., 6 Mai 2024
Anul XX Nr. 6721
11.6° Constanța Luni, 6 Mai 2024 Anul XX Nr. 6721

CS Kogălniceanu a pierdut orice şansă pentru Liga a III-a după înfrângerea cu Callatis, scor 1-3

Replica API 1 mai 2013 | 00:00 79

Derby-ul Ligii a IV-a a dezvăluit echipa ce va merge la baraj

Un adevărat derby a avut loc la Kogălniceanu, acolo unde echipa din comuna constănţeană a întâlnit primul loc ocupat de Callatis 2012 Mangalia în meciul de deschidere al etapei a şasea a play-off-ului Ligii a IV-a constănţene de fotbal. Înaintea disputării partidei, CS Mihail Kogălniceanu ocupa locul doi, cu 63 de puncte, iar Callatis 2012 Mangalia era lider, cu 70 de puncte. Partida a început bine pentru echipa comunei Kogălniceanu care a deschis scorul, însă până la pauză, jucătorii antrenaţi de Mugurel Cornăţeanu au reuşit să egaleze, ambele echipe intrând la cabine la egalitate, scor 1-1. După pauză, jucătorii de Liga a II-a de care dispune echipa din Mangalia au reuşit să facă diferenţa, punctând încă de 2 ori şi rezolvând meciul care s-a încheiat cu victoria oaspeţilor, scor 1-3. Fair-play-ul ar trebui să se găsească cu preponderenţă în ligile superioare, însă pentru moment în România acest lucru reprezintă o utopie. Prin urmare, ne bucurăm să observăm că există totuşi fair-play în fotbalul românesc, chiar dacă în ligile inferioare, arătat de echipa gazdă ce a recunoscut superioritatea clară a oaspeţilor şi s-au arătat învinşi în lupta pentru promovare. Totodată, preşedintele CS Mihail Kogălniceanu a ţinut să le ureze succes echipei antrenate de Mugurel Cornăţeanu în lupta pentru accederea în a treia ligă din România. "Sunt mai bine pregătiţi, au un lot bun, jos pălăria. Noi am dat tot ce-am avut mai bun, am avut 1-0 până la pauză şi am greşit după aceea. Portarul nostru titular, din motive personale, a lipsit şi am jucat cu un junior în poartă. Oricum, sunt jucători care fac pregătire permanent, de ce să nu recunoaştem că a fost echipa mai bună. Noi am dat pe teren cât am putut, dar asta este. Spectatorii au venit în număr foarte mare la meci, au făcut atmosferă, dar Mangalia are jucători de Liga a II-a şi asta s-a văzut. Ei au prima şansă, o şansă mare de tot să meargă în Liga a III-a, au şi lotul mai bun, ăsta este adevărul. De când am văzut că suntem cu ei în play-off ştiam de la bun început că ei o să meargă. Bine, şi băieţii ştiau, se cunosc între ei, sunt prieteni. Este echipa judeţului, le urăm succes şi la baraj, şi ne dorim să promoveze ei", a declarat preşedintele CS Mihail Kogălniceanu, Costel Pariza.