12.4° Constanța Joi, 2 Mai 2024
Anul XX Nr. 6717
12.4° Constanța Joi, 2 Mai 2024 Anul XX Nr. 6717

Csikszereda- CS U Craiova 0-3. Oltenii merg în semifinalele Cupei după o victorie muncită în „mlaștina” de la Miercurea Ciuc

Replica API 1 martie 2019 | 22:40 309

CS U Craiova s-a impus pe terenul greu al echipei care a eliminat Dinamo, Csikszereda, 3-0, obținând pentru al treilea an la rând calificarea în semifinalele Cupei României.

Astra, Viitorul, CFR și Craiova s-au calificat în penultimul act.

Semifinalele vor avea loc pe 2-4 aprilie (tur), respectiv 23-25 aprilie (retur). Data tragerii la sorți va fi anunțată ulterior.

Finala este programată în data de 2 iunie.

A fost un meci de luptă pentru tehnica echipă a lui Devis Mangia, care a trebuit să reziste eroic pe terenul dezastruos de la Miercurea Ciuc! Îmbibat cu nămol și degradat încă din primele minute ale partidei, gazonul a fost o adevărată piedică pentru jucătorii celor două echipe.

Craiova a dominat partida, iar ocazia lui Nuno Rocha din minutul 15 a prefațat golul lui Radoslav Dimitrov din minutul 27. Bulgarul a înscris din interiorul careului, după o centrare a lui Nicușor Bancu.

Csikszereda, formație care în optimi o eliminase pe Dinamo, a fost aproape de gol înainte de pauză, dar oltenii au rezistat și au mai punctat o dată, în repriza secundă. Cristian Bărbuț a înscris în minutul 80, fiind răsplătit de insistența cu care a tratat un contraatac al alb-albaștrilor.

Până la final, oltenii au mai înscris o dată, prin nou-intratul Elvir Koljic, în prelungiri, obținând o victorie facilă pentru olteni pe terenul revelației din Miercurea Ciuc.

CS U Craiova, deținătoarea trofeului, încheie cu victorie tabloul sferturilor de finală.