Anul XX Nr. 6736
10.4° Constanța Marți, 21 Mai 2024 Anul XX Nr. 6736

CSM Alexandria a învins-o pe FC Botoşani (2-1) în Cupa României

Virgil STOIAN 4 noiembrie 2023 | 00:00 1423

Formaţia de ligă secundă CSM Alexandria a învins-pe FC Botoşani cu scorul de 2-1 (0-1), joi, pe teren propriu, la Turnu Măgurele, într-un meci din Grupa B a Cupei României la fotbal.

CSM Alexandria a invins-o pe FC Botosani (2-1) in Cupa RomanieiCSM Alexandria

''Lanterna roşie'' din Superligă a deschis scorul prin Alin Şeroni (21 - penalty), după un fault comis de Alex Baican la Miroslav Ilicic, conform Agerpres.

Penultima clasată din eşalonul secund a egalat imediat după pauză, prin Mihai Gîdea (49), din pasa lui Jacobbi Tugman, jucător din Insulele Cayman.

FC Botoşani, care a dominat jocul, unul mediocru, a ratat două ocazii bune de gol, prin croatul Miroslav Ilicic (52), singur cu portarul Dragoş Balauru, şi prin nigerianul Adams Friday (78 - bară).

CSM Alexandria, care a avut şi ea o situaţie notabilă, prin Ştefan Stavrositu (85), a dat lovitura în minutele adiţionale, prin Eduard Sîrbu (90+3), din centrarea lui Gîdea.

Cele două echipe pierduseră primele meciuri din grupă.

În ultima etapă, CSM Alexandria o va înfrunta pe CSA Steaua, iar FC Botoşani va primi replica formaţiei ''U'' Cluj.

CSM Alexandria - FC Botoşani 2-1 (0-1), Stadion Municipal - Turnu Măgurele
Au marcat: Mihai Gîdea (49), Eduard Sîrbu (90+3), respectiv Alin Şeroni (21 - penalty).
Arbitru: Claudiu Marcu (Constanţa); arbitri asistenţi: Alexandru Filip (Constanţa), Doru Zamfir (Slatina); al patrulea oficial: Bogdan Neculcea (Bucureşti)
Observatori: Vasile Bratu (Slobozia) - CCA, Dragoş Ionescu (Bucureşti) - FRF, potrivit stiripesurse.ro.