Anul XX Nr. 6720
14.8° Constanța Duminică, 5 Mai 2024 Anul XX Nr. 6720

CSM București, victorie cu FTC Budapesta - Cristina Neagu, șase goluri

Replica API 20 octombrie 2020 | 23:16 1534

CSM București a câștigat, scor 25-19, meciul disputat la București contra formației FTC Budapesta, partidă contând pentru etapa a cincea a Grupei A din Liga Campionilor la handbal feminin. Cristina Neagu a marcat de șase ori.

Principalele marcatoare pentru CSM Bucureşti au fost Dembele 9 goluri şi Neagu 6.

În primele partide din grupă, CSM a înregistrat rezultatele: 31-26 cu Metz, 30-29 cu Team Esbjerg şi 25-30 cu Vipers. CSM are şi un meci amânat din motive pandemice, cu Rostov-Don. După cinci etape are 6 puncte şi ocupă locul 3 în grupa A, iar în faţă sunt Vipers şi Rostov-Don, ambele cu câte 7 puncte.

În următoarea etapă, CSM Bucureşti va evolua în deplasare, în 25 octombrie, cu SG BBM Bietigheim, informează News.ro.

Într-o altă partidă din această etapă, SCM Râmnicu Vâlcea a pierdut cu deţinătoarea trofeului, Gyor ETO, scor 31-38.

SCM Râmnicu Vâlcea a înregistrat al patrulea eşec consecutiv, ocupând ultimul loc, cu 0 puncte.

8 Bietigheim 0

Meciurile din faza grupelor se vor derula până în 14 februarie 2021, când primele două clasate se vor califica în sferturile de finală. Echipele de pe locurile 3-6 vor juca play-off, pentru celelalte patru locuri disponibile, în sistem eliminatoriu, în 6-7 martie şi 13-14 martie 2021.

Sferturile de finală sunt programate în 3-4 aprilie şi 10-11 aprilie, iar Turneul Final Four, în 29-30 mai 2021, la Budapesta.

SCM Râmnicu Vâlcea a fost acceptată direct în Liga Campionilor, iar CSM Bucureşti a primit wild-card.

Deţinătoarea trofeului este Gyor ETO, conform hotnews.ro.