Anul XX Nr. 6736
10.4° Constanța Marți, 21 Mai 2024 Anul XX Nr. 6736

Dan Petrescu s-a calificat cu Jeonbuk în optimile Ligii Campionilor Asiei

Virgil STOIAN 16 decembrie 2023 | 00:00 781

Antrenorul român Dan Petrescu s-a calificat cu formaţia sud-coreeană Jeonbuk Hyundai Motors în optimile de finală ale Ligii Campionilor Asiei la fotbal, miercuri, după ce a învins echipa thailandeză Bangkok United cu scorul de 3-2, pe teren propriu, la Jeonju, în ultimul său meci din Grupa F.

Dan Petrescu s-a calificat cu Jeonbuk in optimile Ligii Campionilor Asiei

Oaspeţii au deschis scorul prin Wanchai Jarunongkran (4), dar Jeonbuk a egalat înainte de pauză, prin Seon-Min Moon (42). Dong-Jun Leea reuşit o dublă în decurs de câteva minute (76, 78), asigurând victoria gazdelor. Thailandezii au mai înscris o dată, pe final, prin Rungrath Poomchantuek (85).

Bangkok United, care era sigură de câştigarea grupei şi de calificarea în optimi, a ocupat primul loc, cu 13 puncte, urmată de Jeonbuk, 12 puncte, Lion City (Singapore), 6 puncte, Kitchee (Hong Kong), 4 puncte.

În optimile de finală, pe lângă câştigătoarele grupelor, s-au calificat şi cele mai bune trei echipe de pe locurile secunde din fiecare conferinţă, Jeonbuk fiind a doua ca punctaj între acestea. Sud-coreenii aveau nevoie de un singur puncte pentru a fi siguri de calificare.

Tragerea la sorţi pentru fazele eliminatorii (optimi, sferturi, semifinale) este programată pe 28 decembrie.