17.4° Constanța Mie., 24 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6709
17.4° Constanța Miercuri, 24 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6709

Înot: David Popovici a câștigat titlul mondial și la finala de 100 de metri liber

Replica API 22 iunie 2022 | 19:37 1814

David Popovici (17 ani) a câștigat a doua medalie la Campionatele Mondiale de natație, în finala probei de 100 de metri liber, considerată regina înotului!

Popovici a luat startul în cursa de 100 de metri liber de pe culoarul patru, același de pe care a reușit marea performanță în proba de la 200 de metri liber, scrie gsp.ro

Marele rival al lui David Popovici, Caleb Dressel, celebrul campion olimpic la această probă, s-a retras în semifinale, acuzând probleme medicale. Acesta se calificase în semifinală cu al doilea timp, primul fiind al lui David Popovici.

Luni, David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 de metri liber. A devenit primul campion mondial din istoria României, stabilind al 4-lea timp din istoria probei.