Anul XX Nr. 6737
13.8° Constanța Miercuri, 22 Mai 2024 Anul XX Nr. 6737

David Popovici, victorie în prima probă a Cupei României de la Otopeni

Virgil STOIAN 4 iunie 2023 | 00:00 771

David Popovici a început excelent Cupa României de la Otopeni și a terminat pe primul loc în proba de 100 de metri fluture.

David Popovici, victorie in prima proba a Cupei Romaniei de la Otopeni

David Popovici, locul 1 la proba de 100 de metri fluture la Cupa României

Dublu campion mondial și european la probele de 100 și 200 de metri liber, David Popovici a început excelent prima zi a întrecerilor Cupei României, găzduite de Complexul Național Sportiv de Natație de la Otopeni.

Sportivul legitimat la CS Dinamo București a terminat pe primul loc proba de 100 de metri fluture, reușind să încheie în 52,45 de secunde.

Podiumul a fost completat de Daniel Cristian Martin (CSM Bacău, 53,59 de secunde) și Dragoș Ghile (CS Dinamo București, 54,56 de secunde).

Cupa României este un criteriu de calificare pentru Campionatele Mondiale de nataţie de la Fukuoka, din perioada 14-30 iulie.

După această competiție, David se va deplasa în Italia, unde va participa la Trofeul Settecolli de la Foro Italico, în perioada 23-25 iunie.