16.3° Constanța Sâm., 4 Mai 2024
Anul XX Nr. 6719
16.3° Constanța Sâmbătă, 4 Mai 2024 Anul XX Nr. 6719

Dries Mertens a intrat în istoria lui Napoli! Belgianul a devenit cel mai bun marcator all-time al clubului

Replica API 14 iunie 2020 | 00:00 972

Dries Mertens a devenit cel mai bun marcator din istoria lui Napoli, după golul reușit în prima repriză a meciului cu Inter, returul ”dublei” din semifinalele Cupei Italiei.

Atacantul belgian a bifat reușita cu numărul 122 în tricoul lui Napoli și l-a depășit în topul celor mai buni marcatori din istoria clubului pe Marek Hamsik. Diego Maradona este pe locul trei într-o astfel de ierarhie, cu 115 goluri.

Dries Mertens, cel mai bun marcator din istoria lui Napoli

Reușita lui Dries Mertens de sâmbătă a venit într-un moment delicat pentru Napoli, care era condusă cu 1-0 de Inter, după ce Christian Eriksen reușise să deschidă scorul în minutul doi. În turul de pe ”San Siro”, napoletanii au reușit să se impună cu 1-0.

Dries Mertens, fost coechipier cu Mihai Neșu la Utrecht, a fost transferat de Napoli de la gruparea olandeză în 2013, pentru 10.000.000 de euro.

Contractul atacantului belgian cu Napoli expiră pe 30 iunie, însă oficialii italieni au confirmat că sunt aproape de o înțelegere privind prelungirea angajamentului.

”Avocații lucrează la contractul lui Mertens. Prelungirea contractului este firească, el își dorește să rămână, iar noi vrem să îl păstrăm”, a recunoscut Cristiano Giuntoli, directorul sportiv al lui Napoli, înaintea meciului cu Inter, scrie digisport.ro.