18.6° Constanța Vin., 3 Mai 2024
Anul XX Nr. 6718
18.6° Constanța Vineri, 3 Mai 2024 Anul XX Nr. 6718

Egal cât o victorie. HCM Constanţa a remizat acasă cu Fuchse Berlin şi are şanse mari de a merge în sferturile Cupei EHF

Replica API 24 februarie 2014 | 00:00 121

31-31, după un meci dramatic

Campioana României la handbal, HCM Constanţa, a obţinut ieri o remiză uriaşă în cel de-al treilea meci din grupa D a Cupei EHF, informează prosport.ro. Jucătorii lui Zvonko Sundovski au terminat la egalitate, scor 31-31 (16-16), pe teren propriu partida cu Fuchse Berlin (Germania), echipă ce va găzdui turneul Final Four al competiţiei continentale.

Meciul disputat duminică în Sala Sporturilor din Constanţa a avut tente dramatice. Pentru a-şi spori considerabil şansele de calificare în sferturile de finală ale Cupei EHF, constănţenii aveau nevoie de un rezultat pozitiv în partida cu puternica formaţie din Bundesliga. Egalul le netezeşte drumul, mai ales că au terminat la egalitate meciul din deplasare cu Chambery, principala lor contracandidată. În faţa unei echipe extrem de puternică pe toate posturile, HCM a optat pentru o apărare avansată în zona omului cu mingea şi un atac bazat în special pe linia de 9 metri, formată din Şimicu - Csepreghi - Criciotoiu. Trasoarele celor trei au ţinut formaţia constănţeană în joc, chiar şi atunci când adversarii au reuşit să se desprindă la patru goluri (9-5. minutul 15).

Time-outul cerut de Sundovski a reaşezat lucrurile: "Atenţie la repliere, am luat patru goluri pe faza a doua. Haideţi să jucăm, lăsaţi arbitrajul", a fost mesajul. Până la pauză, cu tânărul Cristescu bine infiltrat pe semicerc, HCM a reuşit să revină şi să egaleze: 16-16. Repriza a doua s-a transformat într-un recital al extremei Laurenţiu Toma. Căpitanul Constanţei a fost de neoprit, exasperându-l pe portarul Heinevetter. Soarta reprizei şi poate a meciului s-a jucat în şase minute. În minutul 46, echipa germană conducea cu 25-22, dar gazdele au punctat de şase ori consecutiv, ducând scorul la 28-25 (min. 52). Suedezii Petersen şi Zahrisson au topit repede avansul HCM-ului, dar finalul era deja aproape. Constanţa a gestionat bine ultimul minut de joc şi a încheiat jocul în atac.

Pentru HCM Constanţa au marcat: Toma 9, Csepreghi 9, Şomicu 6, Criciotoiu 3, Cristescu 3, Novanc 1.

Clasamentul grupei:

1. Fuchse (5 puncte)

2. HCM Constanţa (4 puncte)

3. Chambery (3 puncte)

4. Sporta Hlohovec (0 puncte).

Primele două se califică în sferturi. HCM Constanţa va juca în etapa a patra în deplasare, la Berlin, pe 16 martie.