16.8° Constanța Sâm., 27 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6712
16.8° Constanța Sâmbătă, 27 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6712

Erling Haaland a adus victoria lui Manchester City, în prelungirile meciului cu Fulham: 'Cetățenii' sunt lideri în Premier League

Virgil STOIAN 7 noiembrie 2022 | 00:00 381

Manchester City a urcat provizoriu pe prima poziţie în campionatul de fotbal al Angliei, după ce a reuşit să învingă la limită pe teren propriu, cu scorul de 2-1, formaţia Fulham, sâmbătă, într-un meci din etapa a 15-a a sezonului.

"Cetăţenii" au deschis scorul în minutul 17, prin Julian Alvarez, însă Fulham a restabilit egalitatea prin Andreas Pereira (28), în urma unui penalty acordat pentru un fault în careu comis de Joao Caicedo, care a fost eliminat, scrie agerpres.ro.

Chiar şi în inferioritate numerică, gazdele au reuşit să obţină victoria printr-un gol marcat în prelungiri de Erling Haaland, introdus în joc în repriza secundă, în urma unei lovituri de la 11 m obţinută de Kevin De Bruyne (90+5).

Graţie acestui succes, al unsprezecelea consecutiv pe Etihad Stadium, Manchester City a preluat fotoliul de lider al clasamentului, depăşind-o cu un punct pe Arsenal Londra, care va disputa duminică derby-ul etapei cu Chelsea.

Rezultate:

Nottingham Forest - Brentford 2-2

Au marcat: Gibbs-White (20), M. Jorgensen (90+7 - autogol), respectiv Mbeumo (45+3 - penalty), Wissa (75).

Leeds United - Bournemouth 4-3

Au marcat: Rodrigo (3 - penalty), Greenwood (60), Cooper (68), Summerville (84), respectiv Tavernier (7), Billing (19), Solanke (48).

Wolverhampton - Brighton 2-3

Au marcat: Guedes (12), Neves (35 - penalty), respectiv Lallana (10), Mitoma (44), Gross (83).

Manchester City - Fulham 2-1

Au marcat: Alvarez (16), Haaland (90+5 - penalty), respectiv Pereira (28 - penalty).

Sâmbătă mai este programată partida Everton - Leicester City, în timp ce duminică urmează să se dispute meciurile Chelsea - Arsenal, Aston Villa - Manchester United, Southampton - Newcastle, West Ham United - Crystal Palace şi Tottenham - Liverpool.