16.4° Constanța Sâm., 4 Mai 2024
Anul XX Nr. 6719
16.4° Constanța Sâmbătă, 4 Mai 2024 Anul XX Nr. 6719

Euro 2020: Belgia, în sferturi după ce a eliminat campioana en-titre (1-0 vs Portugalia)

Replica API 28 iunie 2021 | 00:00 670

Belgia s-a calificat în sferturile Euro 2020 învingând Portugalia, campioana en-titre, scor 1-0, la Sevilla. După ce a reușit să îl blocheze pe Cristiano Ronaldo (golgheterul competiției cu 5 reușite), reprezentativa pregătită de Roberto Martinez se va duela cu Italia pentru un loc în semifinale.

În minutul 42, Thorgan Hazard l-a învins pe Rui Patricio cu un șut din afara careului.

În sferturi, Belgia va juca împotriva Italiei pe 2 iulie, la Munchen, de la ora 22:00.

Au evoluat echipele:

Belgia: Courtois – Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen – Meunier, Tielemans, Witsel, T. Hazard (Dendoncker ‘90+5) – De Bruyne (Mertens ’48), Lukaku, E. Hazard (Carrasco ’87). Selecţioner: Roberto Martinez.

Portugalia: Rui Patricio – Dalot, Ruben Dias, Pepe, Guerreiro – Joao Moutinho (Joao Felix ’55), Joao Palhinha (Pereira ’78), Renato Sanches (Oliveira ’79) – Bernardo Silva (Fernandes ’55), Ronaldo, Diogo Jota (Andre Silva ’70). Selecţioner: Fernando Santos.

Meciul a fost arbitrat de germanul Felix Brych, ajutat de conaţionalii săi Mark Borsch şi Stefan Lupp. Rezervă a fost bulgarul Georgi Kabakov, iar arbitri pentru sistemul VAR germanii Marco Fritz, Christian Dingert, Christian Gittelmann şi Bastian Dankert.

Desfășurarea meciului dintre Belgia și Portugalia:

'90+5 Joao Felix combină cu Bernardo Silva, primește mingea înapoi, dar șutează pe lângă poartă.

'83 Joao Felix centrează, mingea este respinsă la Guerreiro și acesta lovește bara cu un șut din prima.

'82 Courtois are un reflex extraordinar la lovitura de cap a lui Ruben Dias.

'58 Ronaldo trimite mingea în careu, dar șutul lui Jota nu pune probleme.

'47 Accidentat după un fault al lui Palhinha, Kevin De Bruyne (unul dintre cei mai în formă jucători de la Euro) este înlocuit cu Mertens.

'42 Gol Belgia! Thorgan Hazard trimite un șut superb din afara careului, mingea prinde efect și Rui Patricio este învins.

'37 Meunier trage cu exteriorul din afara careului, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.

'25 Courtois respinge șutul lui Cristiano Ronaldo din lovitură liberă, mingea ajunge la Palhinha, dar acesta ratează lovitura de cap.

'6 Jota trage la colțul lung, dar nu prinde cadrul porții, scrie hotnews.ro.