11.9° Constanța Mie., 22 Mai 2024
Anul XX Nr. 6737
11.9° Constanța Miercuri, 22 Mai 2024 Anul XX Nr. 6737

Europa League: Manchester United - Barcelona 2-1. "Diavolii Roșii" s-au răzbunat după 12 ani de așteptare

A.F. 25 februarie 2023 | 00:00 686

Manchester United a învins-o pe Barcelona, scor 2-1 (4-3 la general), și a reușit să treacă de play-off-ul pentru optimile Europa League.

Europa League: Manchester United - Barcelona 2-1.

Barcelona a fost prima echipă cu un picior în optimi, după ce Fernandes l-a faultat în careu pe Balde, iar Lewandowski a transformat lovitura de la 11 metri, după doar 18 minute de joc.

Manchester United a eliminat-o pe Barcelona și este în optimile Europa League

Catalanii au intrat la vestiare cu avantaj, dar acesta nu a durat decât două minute de la reluarea jocului. În minutul 47, Fernandes s-a revanșat și i-a oferit o pasă de gol lui Fred.

Tot un brazilian a marcat și cel de-al doilea gol al "Diavolilor Roșii". Antony l-a învins pe Ter Stegen cu un demivoleu de la limita careului de 16 metri, reușită care a stabilit scorul final.

Astfel, Manchester United s-a calificat în optimile Europa League, scrie digisport.ro.

Manchester United a așteptat 12 ani pentru a se răzbuna pe Barcelona

Ultima dată când Manchester United a învins-o pe Barcelona într-un meci oficial a fost în 2008, cu ocazia semifinalelor Champions League, scor 1-0 (1-0 la general).

De atunci, confruntările directe fie s-au încheiat la egalitate, fie cu victoria catalanilor. Cele mai sonore triumufuri ale Barcelonei cu Manchester United au fost în 2009 și 2011, în marea finală a Ligii Campionilor (2-0, respectiv 3-1).