Anul XX Nr. 6713
12.4° Constanța Duminică, 28 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6713

Fabulos! Steaua s-a calificat în optimile Europa League după ce a învins Ajax

Replica API 22 februarie 2013 | 00:00 114

Steaua s-a calificat în optimile Europa League după ce a eliminat-o pe Ajax după lovituri de departajare. După 120 de minute a fost 2-0, iar la penalty-uri 4-2 (6-4 pentru Steaua). Steaua a început cu o echipă superofensivă, doar Prepeliţă fiind singurul mijlocaş defensiv din formaţia lui Reghe. Roş-albaştrii au cerut două penalty-uri în primele 34 de minute, de fiecare dată Rusescu fiind implicat. Prima dată, în minutul 16, a reluat cu capul către poarta lui Vermeer, iar mingea a fost lovită cu mâna de Sigthorsson. În minutul 34, la o lovitură liberă indirectă, Rusescu a şutat în braţul lui De Jong, arbitrul a lăsat din nou jocul să continue. Steaua a început să spere însă în minutul 38 când Latovlevici a preluat perfect pasa lui Chiricheş şi l-a lobat pe Vermeer. În partea a doua, Steaua a fost şi mai decisă să revină în joc, iar şuturile lui Tănase şi Popa, al doilea în bară, au anunţat golul. Care a venit în minutul 76 după un şut fabulos al lui Chiricheş de la 25 de metri. Mingea s-a dus direct în vinclu, fără speranţe pentru Vermeer. Partida s-a încheiat 2-0, la fel ca în tur, şi au urmat prelungirile. Nu s-a marcat în cele două reprize de prelungiri şi au urmat penalty-uri. Tătăruşanu a apărat penalty-ul lui Schone şi Moisander a şutat peste poartă, în timp ce steliştii au marcat de fiecare dată. Steaua va juca împotriva lui Chelsea în optimi. Meciurile se vor desfăşura pe 7 şi 14 martie.

Sursa: gsp.ro