16.3° Constanța Luni, 29 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6714

Farul Constanţa învinge CS Otopeni cu 3-2, după un meci thriller

Replica API 31 martie 2012 | 00:00 110

"Rechinii" încep să spere din nou la titlu

Optimismul din vestiarul Farului, dinaintea jocului cu CS Otopeni, a fost la 3 minute de a se transforma într-o mare dezamăgire. Şi asta pentru că Ivanovici a înscris golul victoriei abia spre finele meciului, în minutul 87. Meciul a fost unul palpitant, "rechinii" conducând la un moment şi cu 2-0, după golurile înscrise de Ivanovici, în minutul 5 şi Pătulea, în minutul 32. Farul s-a stins apoi în joc, iar Otopeni reduce din handicap prin George Ghiţă, care a înscris un gol fabulos în minutul 38, cu un şut în vinclu, de la peste 30 de metri, pentru a egala în minutul 65, prin Alexandru Valentin. "Rechinii" nu abandonează însă lupta, iar Ivanovici mai înscrie o dată, în minutul 87, Farul obţinând cele 3 puncte cu mult efort şi la fel de multe emoţii. În urma victoriei de vineri, Farul Constanţa se află pe locul 6 al Seriei 1 din Liga a II-a, cu 26 de puncte, la doar 3 puncte de locul al doilea, care asigură barajul pentru Liga I, pe care se află Săgeata Năvodari şi la 5 puncte de liderul Viitorul Constanţa. Situaţia din Seria 1 este, oricum, foarte ciudată: dacă pierdea, Farul se afla la 3 puncte de Liga a III-a; chiar şi aşa, distanţa dintre prima echipă de sub linia retrogradării şi cea care ar prinde barajul, de pe locul 2, este de doar 9 puncte, astfel încât, teoretic, până şi una din lanternele roşii ar putea prinde Liga I, la fel cum şi echipa de pe primul loc ar putea retrograda. În cel de-al doilea meci al zilei, Gloria Buzău a fost învinsă pe teren propriu de CSM Municipal Studenţesc Iaşi, cu scorul de 1-0, moldovenii ajungând în faţa Farului, pe locul 5, cu 27 de puncte, devenind, de asemenea, o pretendentă la promovarea în prima ligă.