10.4° Constanța Mie., 22 Mai 2024
Anul XX Nr. 6737
10.4° Constanța Miercuri, 22 Mai 2024 Anul XX Nr. 6737

Farul Constanța - Sheriff Tiraspol 1-0, în primul tur preliminar al Ligii Campionilor. Video

Andreea VREJOIU 13 iulie 2023 | 00:00 2692

Farul Constanța s-a impus la limită, scor 1-0, împotriva celor de la Sheriff Tiraspol, în manșa tur din preliminariile Champions League. Unicul gol al partidei a fost marcat de Kiki, în minutul 56 al partidei. Manșa secundă dintre cele două formații este programată peste o săptămână, pe 18 iulie. Returul meciului se va juca la Tiraspol.

Farul Constanta - Sheriff Tiraspol 1-0, in primul tur preliminar al Ligii Campionilor. Video

Meciul a început destuld e bine pentru Farul, care au avut prima ocazie de gol prin Adrian Mazilu, în minutul 2. Sheriff a replicat în minutul 10, atunci când Garananga a trimis periculos cu o lovitură de cap spre poarta lui Aioani. Campioana României a reușit să marcheze în minutul 56, atunci când Kiki a trimis mingea în plasă, după o incursiune în partea dreaptă. Până la final, Sheriff a fost cea care a avut ocaziile mai mari, însă Farul a rezistat și a păstrat avantajul de un gol pentru partida retur.

Echipele din teren

Farul Constanța: Aioani - Kiki, Popescu, Boli, Borza - Artean, Nedelcu, Băluță - Mazilu, Rivaldinho, Alibec

Rezerve: Buzbuchi - Diogo Queiros, Vînă, Borgnino, Andronache, Sîrbu, Dumitrache, Bassong, Marins, Sali, Popescu

Antrenor: Gheorghe Hagi

Sheriff Tiraspol: Koval - Zohouri, Tovar, Garananga, Bueno, Apostolakis - Talal, Kyabou, Fernandes - Luvannor, Ngom Mbekeli

Rezerve: Straistari, Pascenco - Ibrahim Djibo, Badolo, Ngah, Forov, Dijinari, Paiva, Boțan, Ademo

Luvanor  (Ceara), atacant
    Adamou Ibrahim Djibo, fundaș lateral, (Nigelec)
    Didier Bueno (Indep. Medelin), fundaș central
    Vinicius Paiva (Vasco da Gama), atacant
    Victor Străisar (Sf.Gheorghe, Moldova), portar
    Peter Ademo (Dainava), mijlocaș
    Cristian Tovar (Deportivo Pasto), fundaș central
    Jerome Ngom Mbekeli (Bevere), atacant

Min 90+8: Fluier final. Farul Constanța reușește o victorie mare împotriva lui Sheriff Tiraspol.

Min 90: De la margine se arată 6 minute de prelungiri.

Min 80: Jucătorii lui Sheriff presează poarta constănțenilor, dar Farul rezistă.

Min 67: Ocazie mare pentru Sheriff, după reluarea Mbekeli care trece pe deasupra porții lui Aioani.

David Kiki a deschis scorul cu un șut din unghi

Min 56: GOOOL Farul. David Kiki deschide scorul cu un șut din unghi, după recuperarea lui Artean și pasa lui Alibec.

Min 46: S-a reluat partida.

Min 45+3: Pauză la Ovidiu, după o primă repriză fără goluri.

Min 30: Deși prezentă de mai multe ori în careul celor de la Sheriff, Farul nu reușește să finalizeze ocaziile din prima jumătate de oră.

Min 11: Din nou ocazie pentru Mazilu, care driblează un fundaș, dar Koval reține din fața sa.

Min 2: Prima ocazie a partidei. Mazilu scapă singur cu portarul advers, care reușește să respingă în corner.

Min 1: A început partida de la Ovidiu.