14.6° Constanța Miercuri, 8 Mai 2024 Anul XX Nr. 6723

Farul nu va mai pleca în cantonamentul din Antalya, echipa merge în Bulgaria

Replica API 7 februarie 2013 | 00:00 207

"Rechinii" au fost învinşi de Dunărea Călăraşi, scor 0-2

După ce în primul meci de pregătire, FC Farul a remizat cu echipa de Liga a IV-a, CS Agigea, scor 2-2, gruparea constănţeană a pierdut meciul disputat ieri contra formaţiei de Liga a III-a, Dunărea Călăraşi, cu scorul de 0-2, după ce la pauză a fost egalitate, 0-0. Partida s-a disputat la Ovidiu, pe terenul sintetic de la Academia de Fotbal "Gheorghe Hagi". Antrenorul "marinarilor", Alin Artimon, a aliniat următorul 11 pentru începutul partidei: Neagu - Băjan, Popescu, Buzea, Drugă - Sergiu Popescu, Săceanu, Călinţaru - Mucsi, Chiţu şi Stoianof. La pauză, antrenorul Farului a schimbat total echipa, trimiţând în teren următoarea formaţie: Bolboaşă - Birău, Năstase, Tabără, Eracai - Nicola, Stavian, Constantinescu - Niţescu, Pâslaru şi Coteanu. "Meciul de astăzi (n.r. ieri) a fost unul foarte bun, mai puţin scorul. Este un joc în care adversarii au trecut de vreo trei ori centrul terenul şi am avut o mulţime de situaţii de poartă. Un ritm destul de bun pentru momentul în care ne aflăm, o implicare bună a jucătorilor şi două goluri din două greşeli copilăreşti din faze fixe. În rest, prea multe situaţii de poartă care nu s-au încheiat cu finalitate. Ţinând cont de vârsta celor care au jucat în repriza a doua, sunt chiar mulţumit de dificultatea pe care au pus pe adversarii noştri de Liga a III-a. Cei mici, în prezent îşi justifică în mare parte prezenţa la echipa de seniori. În această perioadă în care ei au avut două antrenamente, cu parte fizică ieri, nu am cum să le cer să aibă prospeţime, să aibă tonus, să aibă luciditate. Sunt anumite ţinte pe care mi le-am propus din punct de vedere fizic, şi le-am atins în meciul acesta, sunt anumite lucruri pe care mi le-am propus din punct de vedere tactic, şi în mare parte cel puţin am încercat să le urmărim. Sunt 10 jucători noi şi au nevoie de timp să se înveţe în primul rând cum îi cheamă unul pe altul şi după aia să poată să şi joace împreună", a declarat pentru "Replica", antrenorul clubului Farul Constanţa, Alin Artimon. Este posibil ca echipa să nu mai plece pe data de 8 februarie a.c. în cantonamentul din Antalya, existând în acest moment discuţii pentru ca Farul să meargă în Bulgaria, acolo unde vor disputa patru meciuri de pregătire, unde vor întâlni două echipe de Liga 1 din Bulgaria şi două echipe din eşalonul secund bulgăresc. "Există posibilitatea ca acest cantonament din Antalya să nu mai aibă loc şi să aibă loc în Bulgaria. Vom întâlni două echipe din prima ligă din Bulgaria şi două echipe din a doua ligă, dar ordinea nu o ştiu, intercalate sau cum vor veni", a mai adăugat Alin Artimon.