Anul XX Nr. 6722
18.3° Constanța Marți, 7 Mai 2024 Anul XX Nr. 6722

Farul revine pe primul loc după o victorie spectaculoasă cu FCSB

Virgil STOIAN 30 ianuarie 2023 | 00:00 1174

Farul Constanța a reușit o victorie spectaculoasă pe Arena Națională împotriva FCSB, scor 3-2, după ce a reușit să întoarcă soarta partidei cu două goluri marcate în prelungiri.

Farul revine pe primul loc dupa o victorie spectaculoasa cu FCSB

FCSB - Farul Constanța 2-3, în etapa a 23-a a SuperLigii

FCSB a început meciul în forță și a reușit mai multe incursiuni care l-au nemulțumit pe Gheorghe Hagi, managerul Farului schimbând ambii fundași laterali înainte de pauză.

Repriza secundă a început cu golul lui Cordea, care a deschis scorul în minutul 47, cu un șut din careu. Denis Alibec a ieșit la rampă cu un gol de generic în minutul 56, transformând superb o lovitură liberă.

Doar două minute s-a menținut egalitatea, Compagno transformând lovitura de la 11 metri obținută după faultul lui Popescu asupra lui Cordea.

Imediat după 2-1, marcatorii golurilor FCSB, Cordea și Compagno, au fost înlocuiți inexplicabil. În minutul 72, Octavian Popescu a reușit să marcheze, dar golul a fost anulat după consultarea imaginilor VAR, pentru ofsaid la Omrani, care se afla pe traiectorie.

Finalul a fost unul indredibil. Dawa a primit cartonașul roșu în minutul 90, după o intervenție asupra lui Alibec din postura de ultim apărător.

În decurs de un minut, Omrani a marcat în propria poartă, iar Borza a dat lovitura, pentru o întoarcere spectaculoasă de scor.

Farul Constanța revine pentru moment pe primul loc cu 48 de puncte, cu unul peste CFR Cluj, în timp ce FCSB rămâne pe locul al patrulea, cu 41 de puncte.
Desfășurarea livetext a partidei

Min 90+10: Fluier final. Farul întoarce meciul în prelungiri și câștigă spectaculos.

Min 90+6: GOOOL Farul. Borza finalizează cu o execuție de la marginea careului.

Min 90+5: GOOOL Farul. Omrani înscrie în propria poartă, după o lovitură liberă executată periculos de constănțeni.

Min 90+3: Lovitura liberă executată de Alibec lovește zidul.

Min 90: Intervenție urâtă a lui Dawa asupra lui Alibec, care scăpase singur spre poartă. Apărătorul FCSB vede roșu direct.

Min 80: Iese și Octavian Popescu, înlocuit de Oaidă.

Min 74: După consultarea VAR, arbitrul Horațiu Feșnic anulează golul pentru ofsaid la Omrani.

Min 72: Pătrundere excelentă a lui David Miculescu, care întoarce mingea în centru de unde Octavian Popescu, scăpat din marcaj, reia în plasă, dar Omrani, aflat în poziție afară din joc, se afla pe traiectorie.

Min 69: Galben pentru Darius Olaru, după un fault din spate asupra lui Enes Sali.

Min 65: Ultimele trei schimbări în echipa Farului. Sali, Casap și Mazilu îi înlocuiesc pe Munteanu, Grameni și Nedelcu.

Min 60: Omrani și Miculescu îi înlocuiesc pe Compagno și Cordea, autorii golurilor.

Min 59: GOOOL FCSB. Compagno transformă fără emoții lovitura de la 11 metri.

Min 58: Penalti pentru FCSB. Mihai Popescu îl faultează pe Cordea, iar arbitrul dictează lovitură de la 11 metri și cartonaș galben.

Min 56: GOOOL Farul. Alibec execută senzațional o lovitură liberă de la 25 de metri și îl învinge pe Târnovanu.

Min 47: GOOOL FCSB. Andrei Cordea deschide scorul la prima fază a reprizei secunde, cu un șut plasat din teriorul careului, din pasa lui Florinel Coman.

Min 46: S-a reluat partida.Florinel Coman intră în locul lui Edjouma, iar Pantea în locul lui Sorescu la FCSB.

Min 45: Pauză pe Arena Națională.

Min 42: Ocazie mare pentru FCSB. Pasă excelentă a lui Edjouma în adâncime, Compagno preia perfect dar este blocat în momentul finalizării.

Min 36: Gheorghe Hagi schimbă și celălalt fundaș lateral, după raidurile FCSB-iștilor. Sîrbu intră în locul lui Baravykas.

Min 35: Contraatacul constănțenilor este încheiat de Louis Munteanu cu un șut în bara laterală a porții FCSB.

Min 27: Dragoș Nedelcu este și el avertizat.

Min 26: Prima schimbare la Farul. Borza intră în locul lui Kiki, depășit în câteva faze de Cordea.

Min 22:Alibec se prăbușește în careu după un duel cu Tamm, dar arbitrul îi arată galben pentru simulare.

Min 13: Combinația dintre Sorescu și Darius Olaru duce mingea în fața porții lui Aioani, dar Compagno nu ajunge să introducă balonul în poartă.

Min 6: Prima mare ocazie. Șutul lui Denis Alibec de la 20 de metri este respins în corner de Târnovanu.

Min 4: Dina Grameni vede primul cartonaș galben, după o intervenție tare asupra lui Crețu.

Min 1: A început partida, pe un gazon mult mai bun decât la majoritatea partidelor din această etapă.

Echipele de start:

FCSB: 32. Târnovanu – 2. Crețu, 5. Dawa, 16. Tamm, 22. Sorescu – 27. Olaru (c), 8. Șut, 18. Edjouma – 98. Cordea, 96. Compagno, 10. Popescu. Antrenori: Leo Strizu și Mihai Pintilii

Rezerve: 99. Vlad, 7. Coman, 11. Miculescu, 17. Cristea, 19. Omrani, 24. Nikolov, 26. Oaidă, 28. Pantea, 80. Rădăslăvescu.

Farul Constanța: 12. Aioani – 23. Baravykas, 17. Larie (c), 3. Popescu, 25. Kiki – 6. Băluță, 16. Nedelcu, 18. Artean – 24. Grameni – 9. Munteanu, 7. Alibec. Manager tehnic: Gheorghe Hagi

Rezerve: 1. Buzbuchi, 4. Doukoure, 8. Casap, 10. Morar, 21. Sîrbu, 26. Mazilu, 27. Borza, 77. Sali, Mateus.

Partida va fi condusă la centru de arbitrul Horațiu Feșnic.