Anul XX Nr. 6704
5.9° Constanța Vineri, 19 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6704

Farul, tot mai aproape de playoff: Victorie cu 2-0 în meciul cu Rapid

Replica API 5 decembrie 2021 | 17:35 1585

Victorie extrem de importantă obținută de echipa de la malul mării pe teren propriu cu Rapid, 2-0, o formație care nu pierduse niciodată în deplasare în acest sezon.

Farul a dominat clar partida, a pus presiune încă din primele minute și a deschis scorul în min.42, prin Ghiță, după o lovitură de colț. Ciobanu a dus scorul la 2-0, în minutul 59, după pasa lui Pitu, care a fost declarat omul meciului.

În acest moment, Farul se află pe locul 3 în clasament, după disputarea a 18 etape. Următorul meci al echipei de la malul mării va fi în compania echipei Sepsi Sf. Gheorghe, pe 12 decembrie.

Iată ce a declarat Gheorghe Hai, în conferința de presă de după meci: ”Un meci mare, un meci foarte bun făcut de noi, atât ofensiv, cât și defensiv. Am făcut presiune pe tot terenul, iar cu mingea nu am mai văzut de mult echipa mea să joace atât de bine. Mulțumit de toți, cum au interpretat jocul. Adversarul era foarte bun. Nicio echipă nu cred că i-a pus într-o asemena dificultate. Eu cred că am dominat la toate capitolele din primul până în ultimul minut.

Rapid a încercat. Dacă îi dai timp și spațiu, atacă foarte bine și Rapid. Noi am controlat ritmul și intensitatea. Avem și bancă, ușor-ușor revin și jucătorii care au fost accidentați, e bine.”