Anul XX Nr. 6719
19.4° Constanța Sâmbătă, 4 Mai 2024 Anul XX Nr. 6719

FC Argeş - Universitatea Craiova 3-2

Replica API 23 noiembrie 2021 | 23:50 604

FC Argeş a învins-o pe Universitatea Craiova cu scorul de 3-2 (1-1), duminică seara, la Piteşti, într-un meci din etapa a 16-a a Ligii I de fotbal, prima a returului.

Universitatea a deschis rapid scorul, prin croatul Ante Roguljic (6), cu o lovitură de cap la colţul scurt. Craiovenii au rămas repede în inferioritate numerică, Alexandru Creţu fiind eliminat în min. 12, după două cartonaşe galbene primite în decurs de patru minute.

FC Argeş a restabilit egalitatea în finalul primei reprize, prin nigerianul Kehinde Fatai (41). Imediat după pauză, gazdele au trecut în avantaj, olandezul Jafar Arias (49) a marcat simplu, după o eroare gravă a lui Vladimir Screciu. Al treilea gol al argeşenilor a fost semnat de ghanezul Said Ahmed Said (79), la prima sa reuşită în Liga I, din pasa lui Iasmin Latovlevici, finalizând un contraatac.

Echipa antrenată de Laurenţiu Reghecampf a redus din diferenţă prin Dan Nistor (81), cu un şut superb la vinclu, după ce ratase ocazii mari de a egala la 2-2, prin Elvir Koljic şi Ştefan Baiaram.

Universitatea a pierdut ultimele sale două partide, ambele în deplasare.

FC Argeş venea după două înfrângeri consecutive.

În tur, Universitatea s-a impus cu 1-0.

FC Argeş - Universitatea Craiova 3-2 (1-1), Stadion ''Nicolae Dobrin'' - Piteşti

Au marcat: Kehinde Fatai (41), Jafar Arias (49), Said Ahmed Said (79), respectiv Ante Roguljic (6), Dan Nistor (81).

Cartonaş roşu: Alexandru Creţu (U Craiova, 12).

Arbitru: Marian Barbu (Făgăraş); arbitri asistenţi: Mircea Orbuleţ (Bucureşti), Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe); arbitru de rezervă: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe)

Observatori: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea) - CCA, Imilian Şerbănică (Bragadiru/Ilfov) - LPF, scrie agerpres.ro.