21° Constanța Mar., 21 Mai 2024
Anul XX Nr. 6736
21° Constanța Marți, 21 Mai 2024 Anul XX Nr. 6736

FC Barcelona și Villareal, meci incredibil în La Liga: Șapte goluri și răsturnări nebune de scor

A.F. 29 august 2023 | 00:00 541

Echipa spaniolă FC Barcelona a învins duminică, în deplasare, scor 4-3, gruparea Villarreal, într-un meci din etapa a treia din La Liga. Catalanii au condus cu 2-0, Villarreal a întors la 3-2, dar Lewandowski a marcat golul victoriei barceloneze.

FC Barcelona si Villareal, meci incredibil in La Liga: sapte goluri si rasturnari nebune de scor

Pe Estadio de la Ceramica, elevii lui Xavi au deschis scorul repede, în minutul 12: centrare a lui Lamine Yamal şi lovitură de cap Gavi. Frenkie de Jong a majorat avantajul catalanilor la 2-0 în minutul 15 şi partida părea deja jucată. Gazdele au fost însă de altă părere şi Juan Foyth a reluat în plasă centrarea lui Alex Baena în minutul 26, conform news.ro.

Villarreal a egalat în minutul 40, prin Alexander Sorloth, iar în minutul 50 Alex Baena le-a adus în avantaj pe gazde, din pasa lui Alfonso Pedraza. Catalanii au început cursa pentru egalare, reuşită de Ferran Torres în minutul 68.

Golul victoriei oaspeţilor a venit în minutul 71, înscris de Lewandowski şi FC Barcelona s-a impus cu 4-3, ocupând locul al treilea, cu 7 puncte, citează stiripesurse.ro.