Anul XX Nr. 6721
11.4° Constanța Luni, 6 Mai 2024 Anul XX Nr. 6721

FC Botoşani - Astra Giurgiu 1-1

Replica API 12 decembrie 2020 | 00:00 1014

FC Botoşani a terminat la egalitate cu Astra Giurgiu, 1-1 (0-0), vineri seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 13-a a Ligii I de fotbal.

Oaspeţii au deschis scorul prin italianul Mattia Montini (55), la doar câteva secunde de la intrarea sa pe gazon şi după ezitări în lanţ ale apărării gazdă. FC Botoşani a egalat prin francezul Hamidou Keyta (69 - penalty), lovitura de pedeapsă fiind obţinută de sirianul Mahmoud Al-Mawas, şutul său fiind atins cu mâna de Constantin Dima.

Botoşănenii au fost privaţi de un alt penalty, în prima repriză, când mingea a atins mâna lui David Bruno (43).

Portarul oaspeţilor, David Lazar, a fost omul providenţial pentru acest egal obţinut de Astra, el remarcându-se în special în prima repriză. Lazar a respins în bară şutul lui Jonathan Rodriguez (17), a avut un reflex incredibil la şutul lui Keyta (20) din centrul careului, a fost la post la şutul lui Al-Mawas din 7 metri (30) şi l-a blocat pe Andrei Chindriş (36).

Moldovenii au mai ratat prin Denis Haruţ (74) şi Keyta (90).

FC Botoşani a ajuns la cinci etape consecutive fără victorie, două eşecuri şi trei egaluri (la rând).

Astra este la al patrulea meci consecutiv de campionat fără eşec, o victorie şi trei egaluri, scrie agerpres.ro.