Anul XX Nr. 6736
18.4° Constanța Marți, 21 Mai 2024 Anul XX Nr. 6736

FCSB s-a impus greu cu Dinamo, scor 2-1, în derbiul de pe Arcul de Triumf

Virgil STOIAN 24 iulie 2023 | 00:00 646

Echipa FCSB a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia Dinamo Bucureşti, în etapa a doua din Superligă.

FCSB s-a impus greu cu Dinamo, scor 2-1, in derbiul de pe Arcul de Triumf

FCSB a ameninţat poarta lui Golubovic încă din start, şi Florin Coman a trimis o lovitură de cap, apărată senzaţional de portarul dinamovist, care nu a mai avut însă replică în minutul 30, când Florinel Coman a şutat din afara careului, la vinclu, deschizând scorul. În minutul 35 Darius Olaru a majorat scorul, cu un şut din interiorul careului. Până la pauză, Golubovic a mai avut două intervenţii salvatoare în poarta dinamoviştilor, iar la cabine FCSB a intrat cu avantaj de două goluri.

După pauză FCSB nu a mai forţat, iar Dinamo a reuşit să marcheze în minutul 83. A fost mai întâi un şut în bară a lui Neluţ Roşu, Costin a recuperat balonul, i-a pasat lui Laruccea, acesta a şutat, Târnovanu a respins greşit, în faţă, iar Goncalo Gregorio a înscris.

FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Haruţ, Radunovic – Djokovic (Radaslavescu 90+5), Şut, Olaru (Edjouma 71) – Miculescu (Cordea 46), Al. Băluţă (Compagno 46), Fl. Coman (Ovidiu Popescu 77). ANTRENOR: Elias Charalambous

DINAMO: Golubovic - De Moura, Giafer, R. Grigore, Amzăr – Ghezali (Costin 64), Larrucea, Iglesias (Goncalo Gregorio 59), N. Roşu – Bani (Politic 59), Hakim Abdallah (Ţîră 82). ANTRENOR: Ovidiu Burcă

Cartonaşe galbene: Dawa 20, Edjouma 80, Compagno 90+1 / R. Grigore 27, Larrucea 33

Arbitri: Sebastian Colţescu – Mihai Marius Marica, Adrian Popescu – Andrei Antonie

Arbitri VAR: Andrei Florin Chivulete – Bogdan Dumitrache

Observator: Corneliu Fecioru

La partidă au asistat 6,100 de spectatori, între care şi premierul Marcel Ciolacu.