Anul XX Nr. 6709
12.5° Constanța Miercuri, 24 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6709

FCU Craiova și Sepsi pierd și se vor duela pentru ultimul loc care merge în playoff

Virgil STOIAN 14 martie 2023 | 00:00 519

Echipa bucureşteană FCSB a învins, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia covăsneană Sepsi OSK, într-un meci din ultima etapă a sezonului regular al Superligii.

FCU Craiova si Sepsi pierd si se vor duela pentru ultimul loc care merge in playoff

Pe Arena Naţională, bucureştenii au deschis scorul în minutul 21. A fost o gafă a lui Mark Tamas, gafă de care a profitat Florinel Coman, apoi balonul a ajuns la Olaru şi acesta a pasat pentru Octavian Popescu, care a înscris. În repriza secundă gazdele au făcut pasul înapoi şi covăsnenii au avut mai multă libertate, dar jocul nu a mai avut cursivitatea din prima parte.

FCSB a învins cu 1-0 şi încheie sezonul regular pe locul 3, cu 57 de puncte. Sepsi este pe poziţia a şaptea, cu 39 de punct, un punct mai puţin decât FCU Craiova, şi aşteaptă duelul de joi, cu oltenii pentru a stabili ultima echipă calificată în play-off-ul Superligii.

FCSB: Târnovanu - Sorescu, Dawa, I. Cristea, Radunovic – Edjouma (Ov. Popescu 69), Ad. Şut, Olaru (Tamm 85) - Fl. Coman (Miculescu 80), Compagno, Oct. Popescu. ANTRENOR: Mihai Pintilii

SEPSI: Niczuly - D. Ciobotariu (Ninaj 46), Bălaşa, M. Tamas (R. Dimitrov 46), A. Dumitrescu - Aganovic, N. Păun (Papa 82), C. Matei, I. Gheorghe (Francisco Junior 46) - Safranko, Rondon (Tudorie 62). ANTRENOR: Cristiano Bergodi

Cartonaşe galbene: D. Ciobotariu 2, I. Gheorghe 35, Ninaj 83

Arbitri: Horaţiu Feşnic - Ciprian Danşa, Adrian Vornicu – Florin Andrei

Arbitri VAR: Rareş Vidican - Alexandru Cerei

Observator: Cristian Nica
Echipa FC Hermannstadt a dispus duminică, pe teren propriu, echipa FCU Craiova, cu scorul de 1-0, printr-un autogol marcat de olteni.

În meciul de la Sibiu, prima repriză a fost una a barelor. Mai întâi a trimis în bara transversală jucătorul gazdelor, Gabi Iancu, în minutul 7. Replica oaspeţilor a venit în minutul 42, de la Bahassa, care a trimis şi el balonul în bară. În minutul 61 oltenii au avut a doua bară, prin Piccolomo, dar opt minute mai târziu sibienii au deschis scorul. A fost un autogol marcat de Danny Henriques, care a trimis în poarta lui Gurău un balon centrat de Silviu Balaure. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic, iar FCU Craiova va disputa restanţa de joi cu Sepsi, pentru a stabili ultima echipă calificată în play-off.

HERMANNSTADT: Letica – Butean (Medina 26), Bejan, I. Stoica, Opruţ -  Biceanu (Seydou Issah 86), Sota Mino – S. Balaure (P. Petrescu 86), G. Iancu (Limaj 74), C. Popescu - D. Paraschiv (Babic 86). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

FCU CRAIOVA: I. Gurău - R. Negru (Blănuţă 87), A. Duarte, Henriques, Mascarenhas - V. Achim (Bauza 72), D. Albu (I. Zanfir 87) – Baeten (Piccolomo 40), Bahassa, G. Ganea (Sidibe 72) - A. Chiţu. ANTRENOR: Nicolo Napoli

Cartonaşe galbene: Opruţ 35, G. Iancu 71

Arbitri: Adrian Viorel Cojocaru – Valentin Avram, Mihai Marius Marica – Marian Barbu

Arbitri VAR: Ovidiu Haţegan – Marius Badea

Observator: Andrei Ioniţă