Anul XX Nr. 6717
11.4° Constanța Joi, 2 Mai 2024 Anul XX Nr. 6717

Fotbal: Atletico Madrid - Real Madrid 1-2, în campionatul Spaniei

Replica API 20 septembrie 2022 | 00:00 584

Real Madrid a câştigat derby-ul capitalei Spaniei, învingând-o în deplasare, cu scorul 2-1, pe rivala Atletico Madrid, duminică seară, în etapa a şasea din Primera Division.

Brazilianul Rodrygo, înlocuitorul golgheterului francez Karim Benzema (accidentat), a deschis scorul în minutul 18 al partidei de pe stadionul Metropolitano. Oaspeţii şi-au dublat apoi avantajul prin uruguayanul Fede Valverde (36), aflat la al treilea meci consecutiv în care reuneşte să marcheze.

Atletico a redus din handicap în finalul reprizei secunde, prin Mario Hermoso (83).

Aceasta este a şasea victorie consecutivă obţinută de Real Madrid, care îşi continuă astfel parcursul perfect de la debutul actualei ediţii a campionatului de fotbal al Spaniei.

Elevii antrenorului Carlo Ancelotti conduc în clasament cu una avans de două puncte faţă de FC Barcelona, care s-a impus sâmbătă pe teren propriu, cu 3-0, în meciul cu Elche.

Pe ultima treaptă a podiumului, la trei puncte de lider, se află Betis Sevilla, învingătoare la limită în partida cu Girona (2-1).

FC Barcelona - Elche 3-0

Au marcat: Lewandowski (34, 48), Depay (41).

Valencia - Celta Vigo 3-0

Au marcat: Castillejo Azuaga (37), Andre (82), Almeida (90+3).

Athletic Bilbao - Rayo Vallecano 3-2

Au marcat: Inaki Williams (14), Sancet (28), Nico Williams (33), respectiv Trejo (5), Falcao (80).