Anul XX Nr. 6719
12.4° Constanța Sâmbătă, 4 Mai 2024 Anul XX Nr. 6719

Fotbal: Atletico Madrid, ţinută în şah de Almeria în campionatul Spaniei

A.F. 17 ianuarie 2023 | 00:00 292

Echipa Atletico Madrid a obţinut doar un rezultat de egalitate, 1-1, pe terenul formaţiei Almeria, duminică seara, într-o partidă din etapa a 17-a a campionatului de fotbal al Spaniei.

Atletico a deschis scorul în minutul 18 al partidei din Andaluzia, prin Angel Correa, însă gazdele au restabilit egalitatea până la pauză, prin El Bilal Toure (37).

După pauză, madrilenii au mai avut două ocazii importante de a marca, prin Alvaro Morata (73) şi Angel Correa (75).

Oaspeţii au încheiat meciul cu un om mai puţin pe teren, după eliminarea fundaşului Sergio Reguilon, introdus în joc în repriza secundă, care a primit două cartonaşe galbene într-un interval de patru minute (85, 89).

Graţie punctului obţinut duminică, Atletico Madrid a urcat pe locul al patrulea în clasament, cu 28 de puncte, devansându-le la golaveraj Villarreal şi Betis Sevilla (ultima cu un meci mai puţin disputat). Almeria se află pe locul 13, cu 18 puncte. Lider este FC Barcelona, cu 41 de puncte, scrie Agerpres.

Rezultate:

Vineri
Celta Vigo - Villarreal 1-1
Au marcat: Strand Larsen (68), respectiv Gerard Moreno (15).

Sâmbătă
Valladolid - Rayo Vallecano 0-1
A marcat: Palazon (65).

Girona - Sevilla FC 2-1
Au marcat: Stuani (46), Herrera (88), respectiv Kouassi (13).

Osasuna - Mallorca 1-0
A marcat: Oroz (47).

Real Sociedad - Athletic Bilbao 3-1
Au marcat: Sorloth (25), Kubo (37), Oiarzabal (62 - penalty), respectiv Sancet (40).

Duminică
Getafe - Espanyol Barcelona 1-2
Au marcat: Unal (7), respectiv Joselu (6), Puado (62).

Almeria - Atletico Madrid 1-1
Au marcat: Toure (37), respectiv Correa (18).

Meciurile Betis Sevilla - FC Barcelona şi Real Madrid - Valencia CF se vor disputa pe 1 februarie, respectiv 2 februarie.