13° Constanța Joi, 2 Mai 2024
Anul XX Nr. 6717
13° Constanța Joi, 2 Mai 2024 Anul XX Nr. 6717

Fotbal: Bayern Munchen, ţinută în şah de VfB Stuttgart, în ultimul meci de pe teren propriu

Replica API 11 mai 2022 | 23:17 668

Echipa Bayern Munchen, deja campioană a Germaniei, a terminat la egalitate, scor 2-2, ultimul său meci pe teren propriu din acest sezon, împotriva formaţiei VfB Stuttgart, aflată în lupta pentru evitarea retrogradării.

Golurile au fost marcate de Serge Gnabry (36) şi Thomas Muller (44) pentru gazde, respectiv Tiago Tomas (8) şi Sasa Kalajdzic (52).

Bayern a încheiat meciul cu un om mai puţin pe teren, după eliminarea lui Kingsley Coman, în prelungirile reprizei secunde, scrie Agerpres.

Într-o altă partidă disputată duminică în Bundesliga, formaţia Eintracht Frankfurt, care va disputa finala Europa League pe 18 mai, împotriva scoţienilor de la Glasgow Rangers, a fost ţinută în şah pe teren propriu de Borussia Moenchengladbach, 1-1.

Oaspeţii au deschis rapid scorul pe Waldstadion, prin Alassane Plea (4), însă gazdele au restabilit egalitatea în repriza secundă, prin Goncalo Paciencia (66).

Rezultate:

Vineri

VfL Bochum - Arminia Bielefeld 2-1

Au marcat: Polter (21), Bello (89 - autogol), respectiv Joakim Nilsson (35).

Sâmbătă

SC Freiburg - Union Berlin 1-4

Au marcat: Hoeler (59), respectiv Proemel (11), Trimmel (30), Sheraldo Becker (41), Andras Schaefer (89).

Hoffenheim - Bayer Leverkusen 2-4

Au marcat: Rutter (22), Baumgartner (36), respectiv Schick (34, 76), Moussa Diaby (73), Alario (90+1).

FC Koln - VfL Wolfsburg 0-1

A marcat: Gerhardt (43).

Greuther Furth - Borussia Dortmund 1-3

Au marcat: Ngankam (70), respectiv Julian Brandt (26, 72), Passlack (77).

Hertha Berlin - FSV Mainz 1-2

Au marcat: Selke (45+5 - penalty), respectiv Widmer (25), Bell (81).

Duminică

Eintracht Frankfurt - Borussia Moenchengladbach 1-1

Au marcat: Paciencia (66), respectiv Plea (4).

Bayern Munchen - VfB Stuttgart 2-2

Au marcat: Gnabry (36), Thomas Muller (44), respectiv Tomas (8), Kalajdzic (52).

RB Leipzig - FC Augsburg 4-0

Au marcat: Andre Silva (41), Nkunku (48, 57), Forsberg (64 - penalty).