Anul XX Nr. 6717
13° Constanța Joi, 2 Mai 2024 Anul XX Nr. 6717

Fotbal: Bayern, ţinută în şah de Moenchengladbach, rămâne lider în Bundesliga

Replica API 29 august 2022 | 00:00 579

Bayern Munchen a obţinut cu greu un egal acasă cu Borussia Moenchengladbach, scor 1-1, acest punct ajutând-o să rămână lider în Bundesliga, cu 10 puncte, câte are şi a doua clasată, surprinzătoarea Union Berlin.

În meciul de sâmbătă, din etapa a 4-a, Bayern a pierdut primele puncte din acest sezon, fiind condusă după golul lui Marcus Thuram din minutul 43. Leroy Sane a egalat târziu, în minutul 83. Portarul lui Gladbach, Yann Sommer, a fost în zi de graţie, Bayern având şi multă neşansă, scrie Agerpres.

Union Berlin a umilit-o cu 6-1 în deplasare pe Schalke 0-4.

Bayern şi Union au câte 10 puncte, fiind urmate de Freiburg, Hoffenheim şi Borussia Dortmund, cu câte 9 puncte, Gladbach, 8 puncte etc.

Tot sâmbătă, RB Leipzig a reuşit prima sa victorie din acest campionat, 2-0 acasă cu VfL Wolfsburg după dubla francezului Christopher Nkunku. Altă echipă importantă a Bundesligii, Bayer Leverkusen, a obţinut primele puncte din actualul sezon, impunându-se cu 3-0 la Mainz.

Mainz - Bayer Leverkusen 0-3

Au marcat: Palacios (29), Frimpong (39, 41)

Cartonaşe roşii: Hincapie (Leverkusen, 77), Bakker (Leverkusen, 90+4)

Hoffenheim - Augsburg 1-0

A marcat: Geiger (39)

Hertha Berlin - Borussia Dortmund 0-1

A marcat: Modeste (32)

Schalke 04 - Union Berlin 1-6

Au marcat: Bulter (31 - penalty), respectiv Thorsby (6), Becker (36, 46), Haberer (45+3), Michel (87, 90)

Bayern Munchen - Borussia Moenchengladbach 1-1

Au marcat: Sane (83), respectiv Thuram (43)