Anul XX Nr. 6737
11.4° Constanța Miercuri, 22 Mai 2024 Anul XX Nr. 6737

Fotbal: Campionatul Angliei - A şaptea victorie consecutivă pentru FC Liverpool

A.F. 17 mai 2023 | 00:00 498

Echipa FC Liverpool a înregistrat a şaptea victorie consecutivă, impunându-se cu scorul de 3-0 pe terenul formaţiei Leicester City, luni, în ultimul meci al etapei a 36-a a campionatului de fotbal al Angliei.

Fotbal: Campionatul Angliei - A saptea victorie consecutiva pentru FC Liverpool

"Cormoranii", care luptă pentru calificarea în viitoarea ediţie a Ligii Campionilor, au marcat de două ori în prima repriză prin Curtis Jones (33, 36), iar apoi şi-au majorat avantajul în repriza secundă, prin Trent Alexander-Arnold (71).

În urma acestui sprint final fenomenal, Liverpool a revenit la un singur punct de ocupanta locului al patrulea, Manchester United, care are însă un meci mai puţin disputat.

Leicester City, care speră în continuare să evite retrogradarea, se află pe poziţia a 19-a (penultima), la două puncte distanţă de Everton, formaţia de la locul 17, scrie Agerpres.

Rezultate:
Sâmbătă

Leeds United - Newcastle 2-2
Au marcat: Ayling (7), Kristensen (79), respectiv Callum Wilson (31 - penalty, 69 - penalty).

Aston Villa - Tottenham 2-1
Au marcat: Jacob Ramsey (8), Douglas Luiz (72), respectiv Kane (90 - penalty).

Southampton - Fulham 0-2
Au marcat: Carlos Vinicius (48), Aleksandar Mitrovic (72).

Manchester United - Wolverhampton 2-0
Au marcat: Martial (32), Garnacho (90+4).

Chelsea Londra - Nottingham Forest 2-2
Au marcat: Sterling (51, 58), respectiv Awoniyi (13, 62).