Anul XX Nr. 6718
11.7° Constanța Vineri, 3 Mai 2024 Anul XX Nr. 6718

Fotbal: Chelsea, victorie cu 2-0 pe terenul lui Arsenal în Premier League

Replica API 23 august 2021 | 23:51 895

Chelsea a câştigat cu 2-0 pe terenul lui Arsenal într-un derby londonez programat duminică în etapa a 2-a a campionatului Angliei.

Belgianul Romelu Lukaku, revenit de curând la Chelsea, a deschis scorul în minutul 15 şi a avut şi o bară. Deţinătoarea Ligii Campionilor, clar superioară adversarei sale de duminică, a mai punctat prin Reece James în minutul 35, scrie Agerpres.

Chelsea are 6 puncte după două etape şi împarte prima poziţie a clasamentului cu Liverpool, ambele având golaveraj 5-0. Tot 6 puncte are ocupanta locului 3, Brighton.

Învinsă în prima etapă de nou-promovata Brentford, Arsenal nu are niciun punct şi este pe locul 19, penultimul.

Rezultate:

sâmbătă

Liverpool - Burnley 2-0

Au marcat: Jota (18), Mane (69)

Crystal Palace - Brentford 0-0

Manchester City - Norwich City 5-0

Au marcat: Krul (7 - autogol), Grealish (22), Laporte (64), Sterling (71), Mahrez (84)

Aston Villa - Newcastle United 2-0

Au marcat: Ings (45+3), El-Ghazi (62 - penalty)

Leeds United - Everton 2-2

Au marcat: Klich (41), Raphinha (72), respectiv Calvert-Lewin (30 - penalty), Gray (50)

Brighton - Watford 2-0

Au marcat: Duffy (10), respectiv Maupay (41)