Anul XX Nr. 6708
11.4° Constanța Marți, 23 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6708

Fotbal - CM 2022: Anglia a surclasat Iranul cu 6-2

A.F. 22 noiembrie 2022 | 00:00 334

Selecţionata Angliei a surclasat echipa Iranului cu scorul de 6-2 (3-0), luni, pe Khalifa International Stadium din Ar-Rayyan, într-un prim meci din Grupa B a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar.

Vicecampioana europeană a început în forţă turneul final din Qatar, cu o victorie clară şi cu un joc spectaculos, în faţa unei adversare care a surprins prin fragilitate.

Jude Bellingham (35), Bukayo Saka (43, 62), Raheem Sterling (45+1), Marcus Rashford (71) şi Jack Grealish (90), au marcat golurile englezilor, însă o menţiune specială merită golgheterul Harry Kane, care s-a remarcat cu două assist-uri şi alte multe pase utile. Ambele goluri ale învinşilor au fost reuşite de Mehdi Taremi (65, 90+13 - penalty), scrie Agerpres.

Anglia putea deschide scorul rapid, însă nu a primit penalty în min. 4, deşi Maguire a fost ţinut evident de Cheshmi în careu.

În min. 8 s-a consumat o fază cu însemnătate în acest meci, Kane a centrat în faţa porţii, Sterling nu a ajuns la minge, însă portarul Beiranvand s-a ciocnit de fundaşul Hosseini şi şi-a spart nasul. Titularul din poarta echipei antrenate de Carlos Queiroz a primit îngrijiri mai multe minute, dar nu a putut continua şi a trebuit înlocuit. Dina cauza întreruperii jocului, prima repriză a fost prelungită cu 14 minute.

La reluarea jocului, Saka l-a testat pe portarul Hosseini (28), Mount a reluat în plasa laterală (30), iar Maguire a trimis în transversală (32), după un corner.

Anglia a deschis scorul în min. 35, prin Bellingham, cu o lovitură de cap de la 8 metri, la centrarea lui Shaw. Saka (43) a mprit diferenţa cu un şut din careu, după o minge recentrată de Maguire la un corner. În min. 45+1, Kane a centrat de pe dreapta, iar Sterling a reluat în plasă de la 7 m.

Singura acţiune notabilă a iranienilor a fost o reluare mult peste poartă a lui Jahanbakhsh (45+11).

În repriza secundă, Team Melli a încercat să combine mai mult, însă englezii au rămas la cârma jocului. Saka a reuşit dubla (62), cu un şut din careu, după ce a trecut de doi fundaşi.

Iranul a înscris primul său gol la o fază care nu anunţa mare lucru, Taremi şutând sub transversală, după ce a fost angajat în careu de Gholizadeh (65).

Rashford (71) a marcat la prima sa fază, din pasa lui Kane, iar în min. 84 a trecut pe lângă şansa dublei, însă şutul său a fost blocat de un fundaş.

Grealish, intrat şi el în repriza secundă, a înscris, după acţiune a lui Callum Wilson, care i-a aşezat mingea pe tavă (90).

Iranul a încheiat într-o notă pozitivă, cu Azmoun ratând singur cu Pickford (90+8), care a salvat incredibil, şi un nou gol marcat de Taremi (90+13), vedeta lui FC Porto înscriind din penalty (acordat după intervenţia VAR-ului), după ce Stones l-a faultat pe Pouraliganji.

Luni va avea loc şi celălalt meci din grupă, SUA - Ţara Galilor (Ahmad Bin Ali Stadium - Ar-Rayyan, 21:00).

Partidele din runda a doua se vor disputa pe 25 noiembrie, Ţara Galilor - Iran (Ahmad Bin Ali Stadium- Ar-Rayyan, 12:00), respectiv Anglia - SUA (Al Bayt Stadium - Al Khor, 21:00).

Anglia - Iran 6-2 (3-0)
Au marcat: Jude Bellingham (35), Bukayo Saka (43, 62), Raheem Sterling (45+1), Marcus Rashford (71), Jack Grealish (90), respectiv Mehdi Taremi (65, 90+13 - penalty).
Ar-Rayyan, Khalifa International Stadium: 45.334 spectatori
Cupa Mondială 2022 - Grupa B

Au evoluat echipele:
Anglia: 1. Jordan Pickford - 12. Kieran Trippier, 5. John Stones, 6. Harry Maguire (15. Eric Dier, 70), 3. Luke Shaw - 4. Declan Rice, 22. Jude Bellingham - 17. Bukayo Saka (7. Jack Grealish, 70), 19. Mason Mount (20. Philip Foden, 71), 10. Raheem Sterling (11. Marcus Rashford, 71) - 9. Harry Kane (căpitan; 24. Callum Wilson, 75). Selecţioner: Gareth Southgate.
Rezerve neutilizate: 13. Nicholas Pope, 23. Aaron Ramsdale - 2. Kyle Walker, 16. Conor Coady, 18. Trent Alexander-Arnold, 21. Benjamin White, 8. Jordan Henderson, 14. Kalvin Phillips, 25. James Maddison, 26. Conor Gallagher.
Iran: 1. Ali Beiranvand (24. Seyedhossein Hosseini, 19) - 2. Sadegh Moharrami, 15. Roozbeh Cheshmi (13. Mohammadhossein Kanani, 46), 19. Seyedmajid Hosseini, 8. Morteza Pouraliganji, 5. Milad Mohammadi (16. Mahdi Torabi, 63) - 3. Ehsan Haji Safi, 18. Ali Karimi (6. Saeid Ezatolahi, 46), 21. Ahmad Noorollahi (20. Sardar Azmoun, 77) - 7. Alireza Jahanbakhsh (17. Ali Gholizadeh, 46), 9. Mehdi Taremi. Selecţioner: Carlos Queiroz.
Rezerve neutilizate: 12. Seyed Niazmand, 22. Amir Abedzadeh - 4. Shoja Khalilzadeh, 23. Ramin Rezaeian, 25. Seyedabolfazl Jalali, 11. Vahid Amiri, 14. Seyed Ghoddoos, 10. Karim Ansarifard.

Arbitru: Raphael Claus; arbitri asistenţi: Rodrigo Figueiredo Henrique Correa, Danilo Simon (toţi din Brazilia); al patrulea oficial: Kevin Ortega (Peru)
Cartonaş galbene: Jahanbakhsh (25), Pouraliganji (48).