20° Constanța Vin., 29 Mar. 2024
20° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

Fotbal - CM 2022: Croaţia învinge Brazilia la loviturile de departajare (4-2) şi se califică în semifinale

A.F. 11 decembrie 2022 | 00:00 807

Selecţionata Croaţiei, vicecampioana mondială, a învins formaţia Braziliei cu scorul de 4-2 la loviturile de departajare şi s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, vineri, pe Education City Stadium din Doha, într-un meci în care scorul a fost egal, 1-1 (0-0, 0-0), după prelungiri.

Cvintupla campioană mondială a fost echipa care şi-a creat mai multe ocazii de gol, dar Croaţia a reuşit să se impună din nou la loviturile de departajare, demonstrând un psihic de fier.

Neymar (105+1) a deschis scorul în prelungiri pentru Selecao, dar Bruno Petkovic (117) a egalat, pentru ca la loviturile de departajare să rateze Rodrygo şi Marquinhos, în timp ce croaţii au transformat tot, prin Nikola Vlasic, Lovro Majer, Luka Modric şi Mislav Orsic, scrie Agerpres.

Brazilia a ratat o nouă şansă de a lupta pentru un trofeu pe care nu l-a mai câştigat de 20 de ani (2002), deşi a făcut un meci bun, a avut ocazii şi a deschis scorul, însă o neatenţie în apărare a făcut să fie egalată după ce a deschis scorul.

Echipa antrenată de Tite, care făcuse o primă repriză entuziasmantă cu Coreea de Sud în optimi (4-1), a avut câteva oportunităţi bune în prima parte, dar fără mari probleme pentru Livakovic: Vinicius Junior (5, 20) şi Neymar (41).

''Vatreni'', foarte bine organizaţi şi dispuşi la efort, au apărut periculos în careul lui Alisson în două rânduri, în min. 13, când Juranovic şi Perisic au luftat la centrarea lui Pasalic, şi în min. 30, când Perisic a tras mult peste poartă din colţul careului.

Deşi Croaţia a avut destule momente în care a împins echipa Braziliei în propria sa treime, sud-americanii au avut multe ocazii clare de gol în repriza secundă.

Livakovic, care se dovedeşte a fi cel mai bun portar al turneului final din Qatar, a apărat mingea deviată de Gvardiol la centrarea lui Eder Militao (47), l-a blocat pe Vinicius la 7 metri, un minut mai târziu. Portarul lui Dinamo Zagreb a intervenit providenţial de două ori faţă în faţă cu Neymar (55, 76), dar a reuşit să îl blocheze salvator şi pe Lucas Paqueta (66), după o neînţelegere între Lovren şi Gvardiol. Livakovic a fost la post şi la şutul lui Lucas Paqueta de la 15 metri (80), în timp ce Eder Militao (86) a avut un şut din careu, deviat însă în corner.

În prelungiri, croaţii au avut o contră tăioasă în doi (103), însă Brozovic a tras mult peste poartă de la 16 metri la pasa lui Petkovic.

În min. 105+1, Brazilia a deschis scorul după o fază de geniu a lui Neymar, care a reuşit un-doiuri cu Rodrygo şi Paqueta, iar apoi a marcat sub transversală după ce a driblat şi portarul.

Cu acest gol, al 77-lea (în 124 de selecţii), Neymar a egalat recordul deţinut de Pele la echipa naţională a Braziliei.

Neymar marcase o dublă pentru Selecao în meciul cu Croaţia din grupe, la CM 2014.

Brazilia a părut în control, însă a fost surprinsă avansată în min. 117 şi Bruno Petkovic a marcat de la 15 metri din centrarea lui Orsic, şutul fiind deviat de Marquinhos. A fost singurul şut al croaţilor pe poartă în 120 de minute.

Prelungirile s-au încheiat cu o nouă intervenţie a lui Livakovic, la şutul lui Casemiro (120+2), la colţul scurt.

Brazilia a ratat din punctul cu var de două ori, prin Rodrygo, al cărui şut slab a fost apărat de Livakovic, şi prin Marquinhos, care a nimerit bara. Pentru Croaţia au transformat Nikola Vlasic, Lovro Majer, Luka Modric şi Mislav Orsic, în timp ce pentru selecţionata Canarinha au fructificat Casemiro şi Pedro.

Echipa Braziliei a atins cel puţin sferturile de finală al ultimele sale opt Cupe Mondiale, cucerind trofeul în 1994 şi 2002 (finală în 1998).

În cinci meciuri jucate în Qatar, Croaţia are doar o victorie în 90 de minute, 4-1 cu Canada, remizând cu Maroc şi Belgia, înainte de a trece de Japonia la loviturile de departajare (considerat meci egal).

Croaţia a câştigat toate meciurile care au avut lovituri de departajare la Cupa Mondială, învingând Danemarca (optimi), Rusia (sferturi) în 2018, Japonia (optimi) şi Brazilia (sferturi) în 2022, condusă de inepuizabilul Luka Modric (37 ani).

În semifinale, pe 13 decembrie, Croaţia va întâlni învingătoarea dintre Argentina şi Olanda, sfert de finală care are loc vineri seara (Lusail Stadium - Al Daayen, 21:00).

Croaţia - Brazilia 1-1 (0-0, 0-0), după prelungiri; 4-2, la loviturile de departajare

Au marcat: Bruno Petkovic (117), respectiv Neymar (105+1).
Au executat în ordine loviturile de departajare: Nikola Vlasic 1-0 (gol), Rodrygo 1-0 (ratare - apără Dominik Livakovic), Lovro Majer 2-0 (gol), Casemiro 2-1 (gol), Luka Modric 3-1 (gol), Pedro 3-2 (gol), Mislav Orsic 4-2 (gol), Marquinhos 4-2 (ratare - bară).
Doha, Education City Stadium: 43.893 spectatori
Cupa Mondială 2022 - sferturi de finală

Au evoluat echipele:

Croaţia: 1. Dominik Livakovic - 22. Josip Juranovic, 6. Dejan Lovren, 20. Josko Gvardiol, 19. Borna Sosa (17. Ante Budimir, 110) - 10. Luka Modric (căpitan), 11. Marcelo Brozovic (18. Mislav Orsic, 114), 8. Mateo Kovacic (7. Lovro Majer, 106) - 15. Mario Pasalic (13. Nikola Vlasic, 72), 9. Andrej Kramaric (16. Bruno Petkovic, 72), 4. Ivan Perisic. Selecţioner: Zlatko Dalic.
Rezerve neutilizate: 12. Ivo Grbic, 23. Ivica Ivusic - 2. Josip Stanisic, 3. Borna Barisic, 5. Martin Erlic, 14. Marko Livaja, 21. Domagoj Vida, 24. Josip Sutalo, 25. Luka Sucic, 26. Kristijan Jakic.

Brazilia: 1. Alisson Becker - 14. Eder Militao (6. Alex Sandro, 106), 4. Marquinhos, 3. Thiago Silva (căpitan), 2. Danilo - 5. Casemiro, 7. Lucas Paqueta (8. Fred, 106) - 11. Raphinha (19. Antony, 56), 10. Neymar, 20. Vinicius Junior (21. Rodrygo, 64) - 9. Richarlison (25. Pedro, 84). Selecţioner: Tite.
Rezerve neutilizate: 12. Weverton, 23. Ederson - 13. Daniel Alves, 15. Fabinho, 17. Bruno Guimaraes, 22. Everton Ribeiro, 24. Bremer, 26. Gabriel Martinelli.

Arbitru: Michael Oliver; arbitri asistenţi: Stuart Burt, Gary Beswick (toţi din Anglia); al patrulea oficial: Mustapha Ghorbal (Algeria)
Cartonaşe galbene: Danilo (25), Brozovic (31), Casemiro (68), Marquinhos (77), Petkovic (117).