10.6° Constanța Vin., 29 Mar. 2024
10.6° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

Fotbal - CM 2022: Croaţia s-a calificat în optimi după 0-0 cu Belgia, care e eliminată

A.F. 2 decembrie 2022 | 00:00 527

Selecţionatele Croaţiei şi Belgiei au terminat la egalitate, 0-0, joi, pe Ahmad Bin Ali Stadium din Ar-Rayyan, în Grupa F a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, rezultat care duce vicecampioana mondială în optimile de finală şi trimite Belgia acasă.

Belgia, medaliată cu bronz la ediţia din 2018 şi aflată timp de trei ani pe primul loc în clasamentul FIFA, este una dintre dezamăgirile turneului din Qatar, pe care îl părăseşte prematur, marcând sfârşitul unei generaţii de aur, cu un potenţial mult mai mare decât a realizat, scrie Agerpres.

Croaţia a arătat că este o echipă matură, care ştie să îmbine experienţa unor jucători ca Modric, Lovren, Brozovic, Perisic, cu tinereţea unui Gvardiol.

Obligată să câştige, Belgia a făcut un joc destul de slab în prima repriză, în care şi-a creat doar două oportunităţi notabilă, prin Carrasco (11), al cărui şut din unghi a fost blocat de Livakovic, şi Mertens (13), care a reluat pe lângă poartă din pasa lui De Bruyne.

Croaţia, căreia îi era suficient un egal pentru a merge mai departe, a avut o ocazie în chiar primul minut de joc, la şutul lui Perisic (1) şi a mai fost periculoasă în finalul primei reprize (45+4), dar Juranovic a şutat imprecis din careu.

Echipa antrenată de Zlatko Dalic a primit un penalty în min. 15, pentru o intervenţie a lui Carrasco la Kramaric, dar în cele din urmă lovitura de pedeapsă a fost anulat din cauza unui ofsaid.

Repriza secundă a fost dominată de ''diavolii roşii'', dar ocaziile de gol au apărut cu greutate şi au fost ratate cu uşurinţă.

Lukaku, intrat în joc ca ultimă speranţă, a avut o primă încercare în min. 49, dar Livakovic nu a avut emoţii la mingea trimisă de atacantul lui Inter.

Croaţii au avut câteva minute bune în ofensivă, dar Courtois s-a opus la şuturile trimise de Kovacic (50), Brozovic (54) şi Modric (54, 68).

Romelu Lukaku, autor al 28 de goluri în ultimele 28 de meciuri la naţională, a trimis în bară în min. 60, după ce Carrasco a fost blocat de Juranovic.

În min. 62, acelaşi Lukaku a reluat cu capul peste poarta goală, după ce Livakovic ieşit pe sub minge. Portarul croat nu a avut probleme la şutul lui De Bruyne (69), dar a avut noroc în min. 87, când şutul-centrare trimis de Meunier a fost deviat de Lukaku pe lângă poartă. Lukaku nu a reuşit să împingă mingea în plasă de la un metru (90), iar Gvardiol (90+2) i-a suflat mingea în faţa porţii.

Conform statisticilor, Belgia a ratat pentru prima oară ieşirea din grupe la un turneu final în sezonul XXI.

Croaţia, care s-a clasat pe locul secund în Grupa F, va juca în optimile de finală cu câştigătoarea Grupei E, din care fac parte Spania, Germania, Japonia şi Costa Rica, pe 5 decembrie (Al Janoub Stadium - Al Wakrah, 17:00).

Croaţia - Belgia 0-0

Ar-Rayyan, Ahmad Bin Ali Stadium: 43.984 spectatori
Cupa Mondială 2022 - Grupa F

Au evoluat echipele:

Croaţia: 1. Dominik Livakovic - 22. Josip Juranovic, 6. Dejan Lovren, 20. Josko Gvardiol, 19. Borna Sosa - 10. Luka Modric (căpitan), 11. Marcelo Brozovic, 8. Mateo Kovacic (7. Lovro Majer, 90+2) - 9. Andrej Kramaric (15. Mario Pasalic, 64), 14. Marko Livaja (16. Bruno Petkovic, 64), 4. Ivan Perisic. Selecţioner: Zlatko Dalic.
Rezerve neutilizate: 12. Ivo Grbic, 23. Ivica Ivusic - 2. Josip Stanisic, 3. Borna Barisic, 5. Martin Erlic, 13. Nikola Vlasic, 17. Ante Budimir, 18. Mislav Orsic, 24. Josip Sutalo, 25. Luka Sucic, 26. Kristijan Jakic.
Belgia: 1. Thibaut Courtois - 19. Leander Dendoncker (8. Youri Tielemans, 72), 2. Toby Alderweireld, 5. Jan Vertonghen - 15. Thomas Meunier (10. Eden Hazard, 87), 6. Axel Witsel, 7. Kevin De Bruyne (căpitan), 21. Timothy Castagne - 17. Leandro Trossard (16. Thorgan Hazard, 59), 14. Dries Mertens (9. Romelu Lukaku, 46), 11. Yannick Carrasco (25. Jeremy Doku, 72). Selecţioner: Roberto Martinez.
Rezerve neutilizate: 12. Simon Mignolet, 13. Koen Casteels - 3. Arthur Theate, 4. Wout Faes, 20. Hans Vanaken, 22. Charles De Ketelaere, 23. Michy Batshuayi, 24. Lois Openda, 26. Zeno Debast.

Arbitru: Anthony Taylor; arbitri asistenţi: Gary Beswick, Adam Nunn (toţi din Anglia); al patrulea oficial: Istvan Kovacs (România)
Cartonaşe galbene: Dendoncker (67).