23.3° Constanța Mar., 7 Mai 2024
Anul XX Nr. 6722
23.3° Constanța Marți, 7 Mai 2024 Anul XX Nr. 6722

Fotbal - CM 2022: Olandezul Van Dijk nu a dormit două zile după ce a ratat la loviturile de departajare în meciul cu Argentina

A.F. 30 decembrie 2022 | 00:00 287

Fotbalistul olandez Virgil van Dijk a mărturisit că nu a dormit ''două zile'' după ce a ratat la loviturile de departajare în meciul cu Argentina din sferturile de finală ale Cupei Mondiale 2022, încheiat cu victoria naţionalei sud-americane, ce avea să câştige competiţia, scrie site-ul TuttoMercatoWeb.

Virgil van Dijk

Golul marcat pentru Liverpool în victoria cu Aston Villa, din campionatul Angliei, nu l-a ajutat pe Van Dijk să uite cum a ratat la loviturile de departajare împotriva Argentinei.

"Nu am putut dormi două zile după acel meci. Eşti atât de aproape, chiar şi după ce ai fost condus cu 2-0... Din păcate, ratezi o lovitură importantă şi doare foarte mult, am avut o după-amiază şi o noapte cu adevărat grele. Am renunţat pentru puţin timp la fotbal şi am profitat de ocazie ca să fiu cu familia. Este cel mai important lucru din viaţă", a spus fundaşul.

Argentina a învins Olanda cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare, într-un meci terminat la egalitate, 2-2 (0-1, 2-2), la finalul prelungirilor, citează Agerpres.