Anul XX Nr. 6720
16.1° Constanța Duminică, 5 Mai 2024 Anul XX Nr. 6720

Fotbal: Eşec pentru Borussia Dortmund în campionatul Germaniei

Replica API 21 decembrie 2021 | 00:00 691

Echipa Borussia Dortmund, ocupanta locului secund în Bundesliga, a fost învinsă la limită în deplasare de formaţia Hertha Berlin (scor 2-3), într-o partidă din cadrul etapei a 17-a a primei ligi germane de fotbal, scrie Agerpres.

Oaspeţii au deschis scorul după o jumătate de oră de joc, prin Julian Brandt, însă Hertha a întors rezultatul după pauză, prin Ishak Belfodil (51) şi Marco Richter (57, 69). Borussia a revenit pe final, reducând din handicap prin SteffenTigges (83), însă jocul s-a încheiat cu victoria gazdelor.

În urma acestui eşec, Borussia Dortmund va intra în pauza de iarnă cu un deficit de nouă puncte faţă de liderul Bayern Munchen, care s-a impus vineri cu 4-0 în partida cu VfL Wolfsburg.

Hertha Berlin a urcat, în schimb, pe locul 11 în clasament, distanţându-se de zona retrogradării.