18.6° ConstanÈ›a Vin., 3 Mai 2024
Anul XX Nr. 6718
18.6° ConstanÈ›a Vineri, 3 Mai 2024 Anul XX Nr. 6718

Fotbal - EURO 2020: Solskjaer, convins că Rashford îşi va reveni după ratarea penalty-ului în finală

Replica API 17 iulie 2021 | 08:18 511

Marcus Rashford, atacantul naţionalei de fotbal a Angliei, îşi va reveni după ce a ratat la lovituri de departajare în finala EURO 2020, pierdută în faţa Italiei, este convins antrenorul său de la Manchester United, Ole Gunnar Solskjaer, citat de Reuters, ci Agerpres.

Marcus Rashford

Rashford, Jadon Sancho şi Bukayo Saka, introduşi pe parcursul meciului, ultimii doi chiar în minutul 120, au ratat loviturile lor de departajare, Anglia înclinându-se cu 2-3 după loviturile de departajare, scorul fiind 1-1 la capătul a 120 de minute.

Solskjaer este încrezător că Rashford nu va fi foarte afectat de această ratare şi nu va ezita să bată penalty-uri când va juca pentru United.

"Când te îndrepţi să baţi un penalty, cred că deja ai câştigat", a declarat Solskjaer pentru site-ul lui United.

Rashford, victima unor insulte rasiste pe reţelele de socializare după înfrângerea în faţa Italiei, şi-a cerut scuze, luni seara, pentru ratarea penalty-ului, dar a afirmat că "nu se va scuza niciodată pentru ceea ce este".

O serie de remarci rasiste au fost făcute pe reţelele de socializare la adresa lui Rashford, Sancho şi Saka, după finala pierdută de Anglia. Poliţia britanică a anunţat că a deschis o anchetă în legătură cu aceste postări "insultătoare şi rasiste".