12° Constanța Mar., 7 Mai 2024
Anul XX Nr. 6722
12° Constanța Marți, 7 Mai 2024 Anul XX Nr. 6722

Fotbal - EURO 2020: Ucraina s-a calificat dramatic în sferturi (2-1 cu Suedia), după prelungiri

Replica API 30 iunie 2021 | 00:00 945

Naţionala de fotbal a Ucrainei s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale EURO 2020, în urma victoriei dramatice obţinute în faţa Suediei, cu scorul de 2-1 (1-1, 1-1), după prelungiri, marţi seara, pe Stadionul Hampden Park din Glasgow, în ultimul meci din optimile de finală ale competiţiei, scrie Agerpres.

Necunoscutul Artem Dovbik a marcat golul victoriei în finalul prelungirilor, după ce soarta jocului a fost schimbată de eliminarea lui Danielson (99).

Ucraina a obţinut calificarea în optimi in extremis, ca a patra cea mai bună echipă de pe locul al treilea în grupe, fiind ajutată în jocul rezultatelor chiar de victoria smulsă de Suedia în faţa Poloniei (3-2).

Echipa antrenată de Andrei Şevcenko s-a impus prin golurile marcate de Oleksandr Zincenko (27) şi Artem Dovbik (120+1), respectiv Emil Forsberg (43), într-un meci cu trei bare.

Jocul a fost unul plăcut, cu atacuri de o parte şi alta, cu risipă de energie. Prima ocazie a aparţinut ucrainenilor, dar Olsen a respins şutul lui Iaremciuk (11), bine servit de Iarmolenko.

La poarta cealaltă, Isak a trimis pe lângă ţintă de la 14 metri, după ce fusese angajat de Kulusevski (19).

Ucraina a reuşit să deschidă scorul în min. 27, când Iarmolenko l-a găsit liber în flancul stâng pe Zincenko, iar acesta a tras fără preluare. A fost al şaptelea gol în 43 de meciuri la naţională pentru fotbalistul echipei Manchester City.

Larsson (30) a încercat să îl surprindă pe Buşcean dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri, dar portarul lui Dinamo Kiev a respins de la colţul scurt.

Iarmolenko a trimis peste poartă (32) cu un şut din careu.

Nordicii au reuşit egalarea chiar înainte de pauză, prim Forsberg (43), care a şutat de la 20 de metri, mingea fiind deviată de Zabarnîi.

Scandinavii au deţinut controlul în debutul reprizei secunde, iar Larsson a tras de la circa 30 de metri pe lângă poartă (54).

Ucraina a avut o bară, prin Sidorciuk (55), la o pasă înapoi a lui Iarmolenko.

Şi Forsberg a ţintit bara de două ori, în min. 56, la capătul unui contraatac purtat de Isak, iar apoi în min. 69, cu un şut de la 18 metri.

Kulusevski a fost şi el perioculos, dar în min. 66 şutul său din colţul careului mare a fost respins de Buşcean, iar în min. 89 şutul său a fost blocat de Zabarnîi.

Iarmolenko (67) a avut o oportunitate notabilă, dar a şutat modest din poziţie bună şi Olsen a reţinut mingea.

Meciul a ajuns în prelungiri, dar acestea au fost fragmentate de accidentări, cele două echipe nereuşind să îşi creeze ocazii clare de gol. Cursul jocului a fost influenţat de cartonaşul roşu primit de fundaşul Danielson (99), pentru o intrare brutală la Besedin (care nu a mai putut continua). Suedia s-a văzut nevoită să se apere, deşi tocmai făcuse trei schimbări ofensive, iar Ucraina, graţie superiorităţii numerice, a forţat golul victoriei. Acesta a fost adus de necunoscutul Dovbik (120+1), care a reluat în plasă centrarea lui Zincenko.

Ucraina va juca în sferturi cu Anglia, sâmbătă, la Roma.