Anul XX Nr. 6717
13° Constanța Joi, 2 Mai 2024 Anul XX Nr. 6717

Fotbal: FC Hermannstadt, calificată cu emoţii în grupele Cupei României

Redacție 30 septembrie 2022 | 00:00 303

FC Hermannstadt, revelaţia debutului de sezon în Superligă, s-a calificat cu emoţii în grupele Cupei României la fotbal, după ce a învins formaţia de ligă secundă FC Braşov cu scorul de 5-3 la loviturile de departajare, joi, în deplasare.

Sibienii, neînvinşi în zece meciuri în Superligă, au fost conduşi de braşoveni prin golul marcat de bulgarul Milcio Anghelov (42).

FC Hermannstadt a egalat după pauză, prin Petrişor Petrescu (58 - penalty), dar nu a reuşit să încline balanţa decât la loviturile de departajare, unde au transformat Valentin Buhăcianu, Alexandru Oroian, Ciprian Biceanu, Matko Babic şi Raul Opruţ, respectiv Rareş Lazăr, Milcio Anghelov şi Kiril Kirilenko. Diogo Izata a ratat pentru echipa de sub Tâmpa, şutul său fiind apărat de portarul Vlad Muţiu, scrie Agerpres.

De remarcat că FC Braşov a jucat în zece oameni din min. 45, când Alexandru Tudor Saim a fost eliminat pentru o intrare brutală la fundaşul Saeed Issah, cu talpa în gât. Issah a primit îngrijiri pe teren, i-a fost pus un guler cervical şi a fost transportat cu ambulanţa la spital, dar fiind în afara oricărui pericol.

FC Braşov (II) - AFC Hermannstadt (I) 1-1 (1-0, 1-1), după prelungiri; 3-5, la loviturile de departajare, Stadion Tineretului - Braşov
Au marcat: Milcio Anghelov (42), respectiv Petrişor Petrescu (58 - penalty).
Au executat în ordine loviturile de departajare: Valentin Buhăcianu 0-1 (gol), Rareş Lazăr 1-1 (gol), Alexandru Oroian 1-2 (gol), Milcio Anghelov 2-2 (gol), Ciprian Biceanu 2-3 (gol), Kiril Kirilenko 3-3 (gol), Matko Babic 3-4 (gol), Diogo Izata Pereira 3-4 (ratare - apără Vlad Muţiu), Raul Opruţ 3-5 (gol).
Cartonaş roşu: Alexandru Tudor Saim (FC Braşov, 45).