7.4° Constanța Vin., 19 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6704
7.4° Constanța Vineri, 19 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6704

Fotbal: FCSB s-a calificat în play-off-ul Europa Conference League, după 1-0 cu DAC Dunajska Streda

Replica API 11 august 2022 | 00:00 771

FCSB s-a calificat în play-off-ul Europa Conference League la fotbal, după ce a învins echipa slovacă FC DAC 1904 Dunajska Streda cu scorul de 1-0 (1-0), joi seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în manşa secundă a turului al treilea preliminar al competiţiei.

Andrei Cordea a înscris, în minutul 29, unicul gol al unei partide disputate în faţa a 40.400 de spectatori, scrie Agerpres.

Învingătoare în tur cu scorul de 1-0, echipa antrenată de Nicolae Dică a obţinut o calificare meritată în play-off-ul competiţiei, unde va întâlni pe Viking Stavanger (Norvegia) sau Sligo Rovers FC (Irlanda). Viking s-a impus cu 5-1 în prima manşă. Bucureştenii ar juca acasă primul meci (18 august), iar calificarea s-ar decide în deplasare (25 august).

Vicecampioana României nu a avut mari emoţii în întâlnirea de pe Arena Naţională, în duelul cu un adversar evident inferior, care a oferit în unele momente o replică destul de consistentă.

După primele zece minute liniştite, Dunajska Streda a avut o bară la şutul lui Balogh de la marginea careului.

FCSB a avut prin Edjouma şansa golului cu o lovitură de cap la un corner, în min. 16, iar la una din fazele următoare Octavian Popescu a şutat pe lângă poartă. Oaspeţii au fost din nou periculoşi prin Szantho (20), apoi Balogh a fost blocat de Miculescu, iar Târnovanu a fost atent la şutul lui Krstovic (26).

Portarul Veszelinov a fost atent la execuţia lui Cordea (28).

Tot Cordea a deschis scorul, trimiţând în plasă mingea revenită din bară după şutul lui Rusu, găsit cu o pasă remarcabilă de Octavian Popescu (29). Cordea a revenit în acest meci după suspendarea primită în urma partidei de la Bucureşti cu Saburtalo.

David Miculescu, accidentat, a fost înlocuit de Răzvan Oaidă în min. 51. Meciul a fost în general echilibrat în repriza secundă, în care FCSB nu a riscat. Olaru a irosit o mare ocazie în minutul 57 şi tot el a şutat într-un adversar opt minute mai târziu. Dunajska Streda a atacat în general lent şi previzibil, însă a fost de câteva ori periculoasă. Nicolaescu a fost blocat de Radunovic (67), Balogh a şutat pe lângă poartă (68). Ramadan a trimis foarte slab cu capul din poziţie bună (74), Oaidă a respins aproape de pe linia porţii la şutul lui Krstovic (75).

Rusu a fost blocat de portar (79), apoi Olaru a fost aproape de gol (81).

Faţă de meciul tur, Valentin Creţu i-a luat locul lui Ovidiu Popescu, accidentat grav la Dunajska Streda. Florinel Coman a fost pe banca de rezerve.

FCSB - FC DAC 1904 Dunajska Streda 1-0 (1-0)

A marcat: Andrei Cordea (29)

Bucureşti, Arena Naţională

Europa Conference League - turul al treilea preliminar (manşa a doua)

Au evoluat echipele

FCSB: 32. Ştefan Târnovanu - 2. Valentin Creţu, 5. Joyskim Dawa, 16. Joonas Tamm, 33. Risto Radunovic - 18. Malcom Edjouma, 27. Darius Olaru - 98. Andrei Cordea (8. Adrian Şut, 72), 10. Octavian Popescu (căpitan), 11. David Miculescu (26. Răzvan Oaidă, 51) - 90. Bogdan Rusu (9. Ianis Stoica, 87). Antrenor: Nicolae Dică.

Rezerve neutilizate: 99. Andrei Vlad - 6. Denis Haruţ, 7. Florinel Coman, 15. Daniel Mihai Lixandru, 21. Florin Achim, 28. Alexandru Pantea, 29. Rachid Bouhenna, 30. Alexandru Musi, 77. Sorin Şerban.

DAC Dunajska Streda: 22. Daniel Veszelinov - 44. Spyros Risvanis, 16. Mateus Brunetti (31. Erick Davis, 80), 5. Ahmet Muhamedbegovic - 28. Cesar Blackman (căpitan), 74. Rego Szantho (98. Ion Nicolaescu, 46), 66. Miroslav Kacer, 8. Milan Dimun, 27. Ammar Ramadan (20. Dominik Veselovsky, 80) - 7. Norbert Balogh, 45. Nikola Krstovic. Antrenor: Adrian Gula.

Rezerve neutilizate: 36. Michal Trnovsky, 99. Samuel Petras - 14. Andrejs Ciganiks, 19. Sainey Njie, 21. Brahim Moumou, 23. Martin Rymarenko, 33. Damian Kachut, 77. Sebastian Nebyla, 78. Carlos Pinto.

Arbitru: Aliar Agaev; arbitri asistenţi: Zeinal Zeinalov, Akif Amirali; al patrulea oficial: Elcin Masiev (toţi din Azerbaidjan)

Cartonaşe galbene: Dimun (78), Şut (86)