Anul XX Nr. 6719
16.3° Constanța Sâmbătă, 4 Mai 2024 Anul XX Nr. 6719

Fotbal: Finală Juventus Torino - Inter Milano în Cupa Italiei

Replica API 22 aprilie 2022 | 00:00 275

Echipa Juventus Torino s-a calificat în finala Cupei Italiei la fotbal, în care va înfrunta formaţia Inter Milano, în data de 11 mai, pe Stadio Olimpico din Roma.

"Bătrâna Doamnă" şi-a asigurat prezenţa în ultimul act al competiţiei după ce a învins pe teren propriu, cu scorul de 2-0, formaţia Fiorentina, miercuri seară, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei, scrie Agerpres.

Juve a deschis scorul în minutul 32, prin Federico Bernardeschi, rezultatul final fiind stabilit în minutele suplimentare ale reprizei secunde, de brazilianul Danilo (90+4).

În meciul tur, de la Florenţa, torinezii s-au impus la limită, cu 1-0.

În cazul unui succes în finala din 11 mai, antrenorul echipei Juventus Torino, Massimiliano Allegri, ar putea deveni primul antrenor care câştigă de cinci ori Cupa Italiei în cursul carierei sale.

Inter Milano, campioana en titre din Serie A, şi-a asigurat încă de marţi prezenţa în finala Cupei Italiei, după victoria categorică, cu 3-0, obţinută în faţa rivalei AC Milan, cu care remizase în meciul tur (0-0). Argentinianul Lautaro Marinez a reuşit o dublă în prima repriză (4, 40), cel de-al treilea gol al lui Inter fiind marcat de germanul Robin Gosens (82).