Anul XX Nr. 6720
18.4° Constanța Duminică, 5 Mai 2024 Anul XX Nr. 6720

Fotbal: Fiorentina - Juventus Torino 1-1, în campionatul Italiei

Replica API 4 septembrie 2022 | 00:00 1426

Fiorentina a terminat la egalitate, 1-1, partida disputată pe teren propriu cu Juventus Torino, sâmbătă, în cadrul etapei a 5-a a campionatului de fotbal al Italiei.

Juve a deschis scorul în minutul 9, prin atacantul polonez Arkadiusz Milik, împrumutat recent de la echipa franceză Olympique Marseille. Milik a reuşit cu această ocazie al doilea său gol consecutiv în Serie A, după cel din etapa trecută, împotriva formaţiei Spezia (2-0), scrie Agerpres.

Fiorentina a restabilit egalitatea prin ivorianul Christian Kouame, în minutul 29.

În finalul primei reprize (44), gazdele au beneficiat şi de o lovitură de la 11 m, ratată însă de sârbul Luka Jovic, fostul atacant al lui Real Madrid, al cărui şut a fost respins de portarul torinezilor, Mattia Perin.

În urma acestui rezultat, Juventus a urcat provizoriu pe treapta a treia a podiumului, cu 9 puncte, în timp ce Fiorentina ocupă poziţia zecea, cu 6 puncte.

Sâmbătă se mai dispută partidele AC Milan - Inter Milano şi Lazio Roma - SSC Napoli, în timp ce duminică sunt programate meciurile Cremonese - Sassuolo, Spezia - Bologna, Hellas Verona - Sampdoria Genova şi Udinese - AS Roma.

Luni vor avea loc ultimele trei întâlniri din această rundă: Monza - Atalanta Bergamo, Salernitana - Empoli şi Torino FC - Lecce.

Primele locuri în clasament sunt ocupate de Atalanta şi AS Roma, cu câte 10 puncte, urmate de Juventus şi Inter Milano, ambele cu câte 9 puncte.