Anul XX Nr. 6736
22.4° Constanța Marți, 21 Mai 2024 Anul XX Nr. 6736

Fotbal: Fiorentina şi Atalanta s-au neutralizat în Serie A

A.F. 19 aprilie 2023 | 00:00 330

Echipele Fiorentina şi Atalanta Bergamo au terminat la egalitate, 1-1, în ultimul meci al etapei a 30-a a campionatului de fotbal al Italiei, disputat luni pe stadionul Artemio Franchi din Florenţa.

Fotbal: Fiorentina si Atalanta s-au neutralizat in Serie A

Atalanta a deschis scorul în prima repriză, prin danezul Joakim Maehle (37), însă gazdele au restabilit egalitatea după pauză, prin atacantul brazilian Arthur Cabral (56).

Gruparea din Bergamo, ocupanta locului al şaselea în Serie A, a ratat ocazia de a se apropia de poziţia a patra, ultima care asigură participarea la Liga Campionilor, rămânând la patru puncte distanţă de AC Milan.

Fiorentina se află pe locul al nouălea, fiind neînvinsă în ultimele 14 meciuri disputate în toate competiţiile. Gruparea "viola" nu a mai pierdut niciun joc din 12 februarie, când s-a înclinat la limită în faţa formaţiei Juventus Torino (0-1), în campionat, scrie Agerpres.