Anul XX Nr. 6722
21.4° Constanța Marți, 7 Mai 2024 Anul XX Nr. 6722

Fotbal: Haaland a reuşit o dublă pentru Manchester City în Premier League

A.F. 30 decembrie 2022 | 00:00 455

Atacantul norvegian Erling Haaland a reuşit o dublă pentru Manchester City în partida pe care echipa sa a câştigat-o în deplasare, cu 3-1, în faţa formaţiei Leeds United, miercuri seara, în ultimul meci al etapei a 17-a a campionatului de fotbal al Angliei.

Erling Haaland

"Cetăţenii" au deschis scorul pe stadionul Elland Road prin spaniolul Rodri, în prelungirile primei reprize (45+1), iar apoi şi-au majorat avantajul după pauză prin Haaland (51), tot norvegianul fiind cel care a dus scorul la 3-0, în minutul 64, când a înscris pentru a doua oară. Golul de onoare al gazdelor a fost marcat de Pascal Struijk (73), citează Agerpres.

Erling Haaland este lider autoritar al clasamentului golgheterilor din Premier League, cu 20 de reuşite în acest sezon.

În urma acestui succes, Manchester City a revenit pe locul secund, la cinci puncte în spatele liderului Arsenal Londra, în timp ce Leeds United a rămas pe poziţia a 15-a, la două puncte de "zona roşie" a clasamentului.

Celelalte meciuri din runda a 17-a a campionatului englez, disputate luni şi marţi, s-au încheiat cu următoarele rezultate:

Luni

Brentford - Tottenham Hotspur 2-2
Au marcat: Janelt (15), Toney (54), respectiv Harry Kane (65), Hojbjerg (71).

Southampton - Brighton 1-3
Au marcat: Ward-Prowse (73), respectiv Lallana (14), Perraud (35 - autogol), March (56).

Crystal Palace - Fulham 0-3
Au marcat: Bobby Decordova-Reid (31), Ream (71), Aleksandr Mitrovic (80).

Everton - Wolverhampton 1-2
Au marcat: Yerry Mina (7), respectiv Podence (22), Ait-Nouri (90+5).

Leicester City - Newcastle United 0-3
Au marcat: Wood (3 - penalty), Almiron (7), Joelinton (32).

Aston Villa - FC Liverpool 1-3
Au marcat: Watkins (59), respectiv Salah (5), van Dijk (37), Bajcetic (81).

Arsenal Londra - West Ham United 3-1
Au marcat: Saka (53), Martinelli (58), Nketiah (69), respectiv Benrahma (27 - penalty).