Anul XX Nr. 6737
10.4° Constanța Miercuri, 22 Mai 2024 Anul XX Nr. 6737

Fotbal: Ianis Hagi a marcat pentru Glasgow Rangers în campionatul Scoţiei

A.F. 22 mai 2023 | 00:00 765

Internaţionalul român Ianis Hagi a marcat pentru Glasgow Rangers în partida câştigată în deplasare de echipa sa, cu scorul de 3-1, în faţa formaţiei Hibernian FC, duminică, în etapa a 36-a a campionatului de fotbal al Scoţiei.

Fotbal: Ianis Hagi a marcat pentru Glasgow Rangers in campionatul ScotieiIanis Hagi

Rangers a deschis scorul prin James Tavernier (32), iar Hagi a majorat apoi avantajul oaspeţilor în minutul 55, când a marcat primul său gol din acest sezon, cu un şut cu piciorul stâng din interiorul careului.

Fiul legendarului Gheorghe Hagi fost titular în acest joc şi a rămas pe teren până în minutul 74, când a fost înlocuit cu Alex Lowry.

Elevii antrenorului Michael Beale au mai punctat încă o dată în minutul 82, prin Todd Cantwell, înainte ca Hibernian să reuşească golul de onoare în timpul adiţional, prin Paul Hanlon (90+3).

În vârstă de 24 de ani, Ianis Hagi a revenit pe gazon la sfârşitul lunii ianuarie, după o pauză forţată de un an, din cauza unei grave accidentări la genunchiul drept.

Glasgow Rangers ocupă locul secund în clasament, la opt puncte distanţă de rivala Celtic Glasgow, care şi-a asigurat deja titlul de campioană a Scoţiei, scrie Agerpres.