10.1° Constanța Sâm., 27 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6712
10.1° Constanța Sâmbătă, 27 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6712

Fotbal: Inter Milano, calificată în sferturile Ligii Campionilor, după 0-0 cu FC Porto

A.F. 16 martie 2023 | 00:00 351

Inter Milano s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după un 0-0 eroic în deplasare cu FC Porto, marţi seara, în manşa secundă a optimilor.

Fotbal: Inter Milano, calificata in sferturile Ligii Campionilor, dupa 0-0 cu FC Porto

Inter, victorioasă pe ''San Siro'' cu 1-0, atinge sferturile de finală ale Ligii Campionilor pentru prima oară din 2011.

''Dragonii'' au început în forţă şi Uribe a avut o primă mare ocazie în min. 3, însă mingea a trecut milimetric pe lângă ţintă. Gazdele au continuat să preseze, iar canadianul Eustaquio (19) l-a testat pe portarul camerunez Onana cu un şut din marginea careului.

Inter a replicat în min. 22, pe contraatac, dar Diogo Costa a deturnat şutul lui Dzeko.

FC Porto a mai avut o oportunitate bună în min. 40, când Evanilson a ajuns în careu după o serie de combinaţii, însă şutul său a fost blocat salvator de Dimarco.

Chiar înainte de pauză, Lautaro Martinez a avut o acţiune solitară, însă portarul Diogo Costa a reuşit să reţină şutul expediat de sud-american (45+1).

Inter s-a apărat eroic şi în repriza secundă, finalul fiind incandescent la poarta lui Onana, care a avut o intervenţie magistrală la şutul lui Grujic (76), scrie Agerpres.

Nerazzurri au fost aproape să dea lovitura în min. 83, când brazilianul Pepe a respins din faţa porţii mingea şutată de Lukaku.

Porto a ratat incredibil golul care putea să o ducă în prelungiri, însă Dumfries a respins de pe linia porţii mingea trimisă de Marcano (90+5), Onana a deviat în bară balonul reluat cu capul de Taremi (90+5), iar Grujic a ţintit şi el bara cu o lovitură de cap (90+6).

Pe Estadio do Dragao, în faţa a 48.015 spectatori, au evoluat echipele:
Porto: Diogo Costa - Pepe, Fabio Cardoso, Marcano (căpitan), Sanusi (Wendell, 85) - Eustaquio (Franco, 70), Uribe (Danny Namaso, 85), Grujic, Galeno - Evanilson (Toni Martinez, 71), Taremi. Antrenor: Sergio Conceicao.
Inter Milano: Onana - Darmian (Skriniar, 80), Acerbi, Bastoni (de Vrij, 74) - Dumfries, Barella (Brozovic 80), Hakan Calhanoglu, Mhitarian, Dimarco (D'Ambrosio, 70) - L. Martinez (căpitan), Dzeko (R. Lukaku, 70). Antrenor: Simone Inzaghi.

Arbitru: Szymon Marciniak (Polonia).
Cartonaş roşu: Pepe (90+7).