Anul XX Nr. 6719
16.2° Constanța Sâmbătă, 4 Mai 2024 Anul XX Nr. 6719

Fotbal: Inter Milano, învingătoare în Derby della Madonnina

A.F. 7 februarie 2023 | 00:00 277

Inter Milano a învins-o la limită, cu scorul de 1-0, pe marea sa rivală AC Milan, într-un meci din etapa a 21-a a campionatului de fotbal al Italiei, disputat duminică seara.

Fotbal: Inter Milano, invingatoare in Derby della Madonnina

Gruparea "nerazzurra" s-a impus în Derby della Madonnina, cum este supranumit duelul dintre cele două mari cluburi milaneze, graţie golului marcat de atacantul argentinian Lautaro Martinez în prima repriză a jocului de pe San Siro (34). Portarul Ciprian Tătăruşanu a fost integralist la AC Milan.

În urma acestui succes, Inter Milano a rămas la 13 puncte în spatele liderului SSC Napoli, care a obţinut o victorie categorică pe terenul formaţiei Spezia (3-0), graţie unei duble a golgheterului Victor Osimhen (68, 73) şi a unul penalty transformat de colegul acestui atac Hvicea Kvaratshelia (47).

Rezultate

Sâmbătă
Cremonese - Lecce 0-2
Au marcat: Baschirotto (58), Strefezza (69).
Fundaşul Vlad Chiricheş a fost titular la Cremonese, fiind înlocuit în minutul 74.

AS Roma - Empoli 2-0
Au marcat: Ibanez (2), Abraham (6).
Mijlocaşul Răzvan Marin a fost integralist la Empoli.

Sassuolo - Atalanta Bergamo 1-0
A marcat: Lauriente (55)

Duminică
Spezia - SSC Napoli 0-3
Au marcat: Kvaratshelia (47 - penalty), Osimhen (68, 73).

Torino FC - Udinese 1-0
A marcat: Karamoh (49).

Fiorentina - Bologna 1-2
Au marcat: Saponara (19), respectiv Orsolini (14 - penalty), Posch (47).

Inter Milano - AC Milan 1-0
A marcat: Lautaro Martinez (34).
Portarul Ciprian Tătăruşanu a fost integralist la AC Milan.

Luni se dispută partidele Hellas Verona - Lazio Roma şi Monza - Sampdoria Genova, în timp ce marţi este programată întâlnirea Salernitana - Juventus Torino.