Anul XX Nr. 6714
14.3° ConstanÈ›a Luni, 29 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6714

Fotbal: Lewandowski a reuşit o dublă pentru Bayern Munchen în Bundesliga

Replica API 22 februarie 2022 | 00:00 330

Atacantul polonez Robert Lewandowski a reuşit o dublă pentru Bayern Munchen în partida câştigată pe teren propriu, cu scorul de 4-1, în faţa formaţiei Greuther Furth, succes în urma căruia bavarezii şi-au consolidat prima poziţie în clasamentul campionatului de fotbal al Germaniei, scrie Agerpres.

"Lanterna roşie" Greuther Furth a condus cu 1-0 la pauza meciului de pe Allianz Arena, graţie reuşitei lui Branimir Hrgota, care a înscris în urma unei lovituri libere (42). Lewandowski a restabilit egalitatea imediat după pauză (46), Bayern trecând apoi în avantaj în minutul 61, în urma autogolului lui Sebastien Griesbeck.

Gazdele au mai punctat de două ori în finalul jocului, prin Lewandowski, care a reuşit dubla în minutul 81, şi Eric Maxim Choupo-Moting, în prelungiri (90+1).

Robert Lewandowski a ajuns la un total de 28 de goluri marcate în 23 de etape, fiind golgheterul actualei ediţii din Bundesliga.

În urma acestei victorii, Bayern Munchen s-a distanţat la nouă puncte în clasament de Borussia Dortmund, ocupanta locului secund, care înfruntă duminică seara, pe teren propriu, formaţi Borussia Moenchengladbach.