14.4° ConstanÈ›a Joi, 2 Mai 2024
Anul XX Nr. 6717
14.4° ConstanÈ›a Joi, 2 Mai 2024 Anul XX Nr. 6717

Fotbal: Manchester City a învins-o cu 4-1 pe Liverpool, un pas important spre câştigarea Premier League

Replica API 8 februarie 2021 | 08:24 1089

Manchester City a învins-o cu 4-1 în deplasare pe Liverpool şi a făcut un pas important spre câştigarea Premier League după acest derby al etapei a 23-a.

Toate golurile au fost înscrise după pauză. Manchester City, care a profitat de două gafe ale portarului Alisson, a înscris prin Ilkay Gundogan (minutele 49 şi 73), Raheem Sterling (76) şi Phil Foden (83). Golul campioanei en titre a fost marcat de Mohamed Salah în minutul 63, din penalty scrie Agerpres.

Gundogan a ratat un penalty în min. 37.

City, care nu mai câştigase pe Anfield din 2003, are 14 victorii consecutive în toate competiţiile. În campionat, echipa antrenată de Pep Guardiola este lider, cu un avans de cinci puncte faţă de a doua clasată, Manchester United, "cetăţenii" având doar 22 de meciuri jucate.

Liverpool are trei eşecuri consecutive pe teren propriu şi este pe poziţia a patra a clasamentului, la 10 puncte de adversara sa de duminică, având şi un meci mai mult disputat.